BYD åter på Pentagons lista över bolag med kopplingar till Kinas militär

Pentagon har uppdaterat sin lista över kinesiska företag som USA anser stödjer Kinas militär, rapporterar The Wall Street Journal. Med på listan finns elbilsjätten BYD.
USA:s försvarshögkvarter Pentagon reviderar årligen listan, som begränsar företagens möjligheter att verka i USA.
Bland årets nytillkomna bolag finns teknikjättar som Alibaba och Baidu.
En talesperson för Kinas ambassad i Washington uppger för The Wall Street Journal att Pentagon går för långt i tolkningen av ”nationell säkerhet” och att listan diskriminerar företagen.
Årets första version av listan – som också inkluderade teknikjättarna och BYD – publicerades i februari, men drogs tillbaka inför toppmötet mellan Xi Jinping och Donald Trump i maj.
En talesperson för Pentagon säger till affärstidningen att listan togs ned för att granskas och uppdateras.



