Alimak rapporterar lägre vinst, sänker utdelningen (uppdatering)

Nyhet

{newsItem.title}

Alimak rapporterar lägre vinst, sänker utdelningen (uppdatering)

(Uppdatering avser de tre sista styckena)

Hissbolaget Alimak redovisar en minskande omsättning och vinst under fjärde kvartalet jämfört med samma period året innan. Styrelsen föreslår sänkt utdelning.

Omsättningen sjönk 18,4 procent till 933 miljoner kronor (1 143,4).

Justerat ebita-resultat blev 127,6 miljoner kronor (151,5).

Rörelseresultatet blev 77,2 miljoner kronor (122,9), med en rörelsemarginal på 8,3 procent (10,7).

Resultatet före skatt var 70,5 miljoner kronor (104,9).

Resultatet efter skatt blev 49,8 miljoner kronor (87,8), en minskning med 43,3 procent mot föregående år.

Resultat per aktie hamnade på 0,92 kronor (1,62), vilket innebär en minskning med 43,2 procent mot föregående år.

Orderingången landade på 844 miljoner kronor (1 073,3), en minskning med 21,4 procent mot föregående år.

I utdelning föreslås 3,00 kronor, varav en krona per aktie är i extrautdelning (3,25).

Kassaflödet från löpande verksamhet uppgick till 164 miljoner kronor (226).

Covid-19 har fortsatt att påverka både efterfrågan på marknaden och kundernas investeringsaktivitet, uppger vd Ole Kristian Jødahl i rapporten.

”Vi hade en god utveckling inom Alimak Group i oktober, men de nya nedstängningarna i november och december satte press på orderingången och intäkterna. Den organiska orderingången minskade med 14 procent, vilket berodde på den fortsatta fördröjningen av investeringsbeslut inom General Industry och BMUverksamheten”, säger Ole Kristian Jødahl.

Han tillägger dock att underliggande försäljningspipeline fortfarande är ganska stark och att man fortsatt ser få avbokningar av projekt. Blickandes framåt förväntar sig bolaget ett förbättrat affärsklimat även om första halvan av 2021 förväntas sannolikt bli utmanande.

Alimak, MkrQ4-2020Q4-2019Förändring
Orderingång8441 073,3-21,4%
Nettoomsättning9331 143,4-18,4%
EBITA, justerat127,6151,5-15,8%
Rörelseresultat77,2122,9-37,2%
Rörelsemarginal8,3%10,7%
Resultat före skatt70,5104,9-32,8%
Nettoresultat49,887,8-43,3%
Resultat per aktie, kronor0,921,62-43,2%
Kassaflöde från löpande verksamhet164226-27,4%
Utdelning per aktie, kronor3,003,25-7,7%


http://media.finwire.com/media/FWM005A375-table-1

Tips – Börskollens nyhetsbrev och aktieapp!

Nyhetsbrev: Varje vecka handplockar vi de mest läsvärda av tusentals nyheter från våra flöden och varvar med exklusiva intervjuer och tävlingar. Starta gratis prenumeration!

Aktieapp: Skapa bolagsbevakningar för dina favoritbolag och få automatiska pushnotiser vid aktienyheter och bolagshändelser. Ladda ner vår gratis app!

Nyheter om Alimak

Tips från oss på Börskollen

Här tipsar vi om tjänster som vi på Börskollen själva använder och kan stå bakom. Därutöver rekommenderar vi också att du prenumererar på vårt nyhetsbrev samt laddar ner vår app (helt gratis). Texten nedan innehåller annonslänkar och investeringar är alltid förenade med risk.

Investera enkelt och billigt i aktier och fonder

Hos Avanza och Nordnet kan du kostnadsfritt öppna konto för att kunna handla aktier. För att investera i fonder så billigt som möjligt tycker vi dock att du ska spana in SAVR där du kan äga över 1 300 av de bästa fonderna och betala 30-50 % mindre i avgifter, varje år!

Ett tips är att öppna konto hos flera av dessa för att dra nytta av ett större totalbelopp med courtagefri handel och låga avgifter!

Sänk dina månadskostnader och öka din sparkvot

När det kommer till tråkiga utgifter som försäkringar kan vi verkligen rekommendera Hedvig. Vi jämförde direkt på deras site och sänkte vår egen kostnad för hemförsäkring med 2 436 kr per år, jämfört med det näst billigaste alternativet. Pengar som nu läggs på sparande istället.

Analysera dina favoritaktier med marknadens bästa tjänster

För dig som är nyfiken på teknisk eller fundamental analys tipsar vi om analystjänsterna TradingView och Börsdata. Plattformarna går att använda helt gratis och är annars väldigt prisvärda om du vill ha fler funktioner. Vi skulle inte klara oss utan dessa fantastiska tjänster!

Om aktien Alimak

Mer från Finwire / Börskollen

Nyhetsbrev