Nyhet

Byggmästare

Byggmästare AJA Holdings substansvärde ökade med 9 procent i Q4, föreslår ingen utdelning

Investeringsbolaget Byggmästare AJA Holding rapporterar ett högre justerat substansvärde i det fjärde kvartalet och en högre vinst jämfört med året innan. Bolaget föreslår ingen utdelning (0,80).

Justerat substansvärde ökade med knappt 9 procent och uppgick per aktie till 200 kronor medan aktiekursen ökade med drygt 18 procent och uppgick till 171,5 kronor.

"Byggmästarens största innehav Green Landscaping ökade i värde under 2020 med drygt 70 miljoner kronor, eller ca 10 kronor per aktie i Byggmästaren. Under året har Green Landscaping genomfört sju förvärv som till mindre del finansierats med riktade nyemissioner varigenom befintliga ägare successivt spätts ut något", säger vd Tomas Bergström.

Byggmästarens ägarandel i Green Landscaping uppgår alltjämt till strax över 20 procent efter köp av ytterligare 10 000 aktier i bolaget under fjärde kvartalet.

Omsättningen sjönk 35,2 procent till 40,0 miljoner kronor (61,7).

Rörelseresultatet blev 72,7 miljoner kronor (30,9), med en rörelsemarginal på 181,8 procent (50,1).

Resultatet före skatt var 73,0 miljoner kronor (31,4).

Resultatet efter skatt från kvarvarande verksamhet blev 65,1 miljoner kronor (33,8).

Justerat resultat per aktie blev 9,31 kronor (4,83).

Byggmästare AJA Holding, MkrQ4-2020Q4-2019Förändring
Nettoomsättning40,061,7-35,2%
Rörelseresultat72,730,9135,3%
Rörelsemarginal181,8%50,1%
Resultat före skatt73,031,4132,5%
Nettoresultat65,133,892,6%
Resultat per aktie, justerat, kronor9,314,8392,8%
Utdelning per aktie, kronor00,80


http://media.finwire.com/media/FWS005B33D-table-1

Tips – Börskollens nyhetsbrev och aktieapp!

Nyhetsbrev: Varje vecka handplockar vi de mest läsvärda av tusentals nyheter från våra flöden och varvar med exklusiva intervjuer och tävlingar. Starta gratis prenumeration!

Aktieapp: Skapa bolagsbevakningar för dina favoritbolag och få automatiska pushnotiser vid aktienyheter och bolagshändelser. Ladda ner vår gratis app!

Nyheter om Byggmästare AJ Ahlström

Läses av andra just nu

Tips från oss på Börskollen

Här tipsar vi om tjänster som vi på Börskollen själva gillar. Texten nedan innehåller annonslänkar och investeringar är alltid förenade med risk.

Investera enkelt och billigt i aktier och fonder

Hos Avanza kan du kostnadsfritt öppna konto för att kunna handla aktier. Om du ska handla fonder tipsar vi om SAVR där du betalar 30-50% mindre i avgifter. Spana också in vår stora fondrobot-guide där vi jämför de sex mest populära aktörerna – och den vi valt att investera i.

Världsledande nätmäklare för trading

Om du vill kunna handla fler olika marknader eller är nyfiken på att prova på trading rekommenderar vi istället eToro, som erbjuder courtagefri aktiehandel och möjlighet till CopyTrading (se vårt test av eToro här) eller IG med sin prisbelönta tradingapp, handel i över 17 000 instrument och svensktalande support.

Ett tips är att öppna konto hos flera av aktörerna för att nyttja alla fördelarna och de låga avgifterna.

Analysera dina favoritaktier med marknadens bästa tjänster

För dig som är nyfiken på teknisk eller fundamental analys tipsar vi om analystjänsterna TradingView och Börsdata. Plattformarna går att använda helt gratis och är annars väldigt prisvärda om du vill ha fler funktioner. Vi skulle inte klara oss utan dessa fantastiska tjänster!

Om aktien Byggmästare AJ Ahlström

Mer från Finwire / Börskollen

Nyhetsbrev

Senaste nytt