Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Dedicares

Dedicares vinst ökade rejält i fjärde kvartalet, föreslår 2,50 kronor i utdelning (uppdatering)

(Uppdatering avser mer information om omsättningen)

Bemanningsbolaget Dedicare redovisar en högre omsättning och en rejäl vinstförbättring i det fjärde kvartalet, jämfört med året innan. Bolaget föreslår en utdelning på 2,50 kronor (0).

Omsättningen steg 33,5 procent till 247,1 miljoner kronor (185,1).

Den högre försäljningen kopplas helt till tillväxten i den norska verksamheten och förvärvet Dedicare A/S, tidigare Konzenta. I Sverige blev det en försäljningsminskning på 8,6 procent, främst på grund av en minskning inom läkarbemanningen.

"Detta som en följd av avbokningar när planerad vård har skjutits upp under den pågående pandemin. Efterfrågan på sjuksköterskebemanning har fortsatt varit hög, men höga sjukskrivningstal har haft negativ effekt på verksamheten. Inom Socionombemanningen ser vi ett trendbrott med både ökad omsättning och lönsamhet. Totalt sett är marknaden i Sverige fortsatt pressad med hänsyn till marginaler", säger vd Krister Widström.

Rörelseresultatet blev 12,5 miljoner kronor (5,9), med en rörelsemarginal på 5,1 procent (3,2).

Resultatet före skatt var 14,8 miljoner kronor (5,7).

Resultatet efter skatt blev 11,7 miljoner kronor (4,5), och per aktie 1,25 kronor (0,49).

Kassaflödet från löpande verksamhet uppgick till 6,1 miljoner kronor (32,3).

Dedicare, MkrQ4-2020Q4-2019Förändring
Nettoomsättning247,1185,133,5%
Rörelseresultat12,55,9111,9%
Rörelsemarginal5,1%3,2%
Resultat före skatt14,85,7159,6%
Nettoresultat11,74,5160,0%
Resultat per aktie, kronor1,250,49155,1%
Kassaflöde från löpande verksamhet6,132,3-81,1%
Utdelning per aktie, kronor2,500


http://media.finwire.com/media/FWM005A03B-table-1

Tips – Börskollens nyhetsbrev och aktieapp!

Nyhetsbrev: Varje vecka handplockar vi de mest läsvärda av tusentals nyheter från våra flöden och varvar med exklusiva intervjuer och tävlingar. Starta gratis prenumeration!

Aktieapp: Skapa bolagsbevakningar för dina favoritbolag och få automatiska pushnotiser vid aktienyheter och bolagshändelser. Ladda ner vår gratis app!

Nyheter om Dedicare

Läses av andra just nu

Tips från oss på Börskollen

Här tipsar vi om tjänster som vi på Börskollen själva gillar. Texten nedan innehåller annonslänkar och investeringar är alltid förenade med risk.

Investera enkelt och billigt i aktier och fonder

Hos Avanza kan du kostnadsfritt öppna konto för att kunna handla aktier. Om du ska handla fonder tipsar vi om SAVR där du betalar 30-50% mindre i avgifter. Spana också in vår stora fondrobot-guide där vi jämför de sex mest populära aktörerna – och den vi valt att investera i.

Världsledande nätmäklare för trading

Om du vill kunna handla fler olika marknader eller är nyfiken på att prova på trading rekommenderar vi istället IG med sin prisbelönta tradingapp, handel i över 17 000 instrument och svensktalande support.

Ett tips är att öppna konto hos flera av aktörerna för att nyttja alla fördelarna och de låga avgifterna.

Analysera dina favoritaktier med marknadens bästa tjänster

För dig som är nyfiken på teknisk eller fundamental analys tipsar vi om analystjänsterna TradingView och Börsdata. Plattformarna går att använda helt gratis och är annars väldigt prisvärda om du vill ha fler funktioner. Vi skulle inte klara oss utan dessa fantastiska tjänster!

Om aktien Dedicare

Mer från Finwire / Börskollen

Nyhetsbrev

Senaste nytt