Nyhet

Fiskars

Fiskars ökar omsättning och rörelseresultat - höjer utdelning mindre än väntat

Finländska Fiskars, som är en tillverkare av produkter för hem och hushåll, redovisar en omsättning i linje med förväntat under fjärde kvartalet. Rörelsevinsten ökade. Utdelningen föreslås att höjas.

Omsättningen steg 1,6 procent till 313 miljoner euro (308). Utfallet kan jämföras med Bloomberg analytikerkonsensus som låg på 316,8.

Ebita-resultatet uppgick till 47,2 miljoner euro (35,1), med en ebita-marginal på 15,1 procent (11,4).

Rörelseresultatet blev 33,3 miljoner euro (28,5). Rörelsemarginalen var 10,6 procent (9,3).

Resultatet före skatt var 30,4 miljoner euro (26,5).

Resultatet efter skatt blev 25,2 miljoner euro (21,3).

Resultat per aktie hamnade på 0,3 euro (0,26), vilket är 11,8 procent sämre än analytikerkonsensus som låg på 0,34.

I utdelning föreslås 0,6 euro (0,56), väntat 0,61.

Kassaflödet från löpande verksamhet uppgick till 89,8 miljoner euro (84,7).

"Vi kommer att fortsätta det fokuserade genomförandet av våra strategiska prioriteter. År 2021 planerar vi att slutföra de två pågående transformationsprogram i syfte att förenkla verksamheten samt öka effektiviteten. En del av de kostnadsbesparingar vi strävar att uppnå är redan synliga i vårt resultat", säger vd:n Nathalie Ahlström.

Fiskars, MEURQ4-2020KonsensusFörändring mot konsensusQ4-2019Förändring
Nettoomsättning313316,8-1,2%3081,6%
EBITA47,235,134,5%
EBITA-marginal15,1%11,4%
Rörelseresultat33,328,516,8%
Rörelsemarginal10,6%9,3%
Resultat före skatt30,426,514,7%
Nettoresultat25,221,318,3%
Resultat per aktie, EUR0,30,34-11,8%0,2615,4%
Kassaflöde från löpande verksamhet89,884,76,0%
Utdelning per aktie, EUR0,60,61-1,6%0,567,1%
Konsensusdata från Bloomberg

http://media.finwire.com/media/FWM0059CCF-table-1

Tips – Börskollens nyhetsbrev och aktieapp!

Nyhetsbrev: Varje vecka handplockar vi de mest läsvärda av tusentals nyheter från våra flöden och varvar med exklusiva intervjuer och tävlingar. Starta gratis prenumeration!

Aktieapp: Skapa bolagsbevakningar för dina favoritbolag och få automatiska pushnotiser vid aktienyheter och bolagshändelser. Ladda ner vår gratis app!

Nyheter om Fiskars

Läses av andra just nu

Tips från oss på Börskollen

Här tipsar vi om tjänster som vi på Börskollen själva gillar. Texten nedan innehåller annonslänkar och investeringar är alltid förenade med risk.

Investera enkelt och billigt i aktier och fonder

Hos Avanza kan du kostnadsfritt öppna konto för att kunna handla aktier. Om du ska handla fonder tipsar vi om SAVR där du betalar 30-50% mindre i avgifter. Spana också in vår stora fondrobot-guide där vi jämför de sex mest populära aktörerna – och den vi valt att investera i.

Världsledande nätmäklare för trading

Om du vill kunna handla fler olika marknader eller är nyfiken på att prova på trading rekommenderar vi istället eToro, som erbjuder courtagefri aktiehandel och möjlighet till CopyTrading (se vårt test av eToro här) eller IG med sin prisbelönta tradingapp, handel i över 17 000 instrument och svensktalande support.

Ett tips är att öppna konto hos flera av aktörerna för att nyttja alla fördelarna och de låga avgifterna.

Analysera dina favoritaktier med marknadens bästa tjänster

För dig som är nyfiken på teknisk eller fundamental analys tipsar vi om analystjänsterna TradingView och Börsdata. Plattformarna går att använda helt gratis och är annars väldigt prisvärda om du vill ha fler funktioner. Vi skulle inte klara oss utan dessa fantastiska tjänster!

Om aktien Fiskars

Mer från Finwire / Börskollen

Nyhetsbrev

Senaste nytt