Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Hexpol

Hexpol ökade rörelseresultatet mer än väntat (uppdatering)

(Tillägg i hela nyheten)

Polymerbolaget Hexpol redovisar en omsättning som var högre än väntat under första kvartalet. Rörelseresultatet var samtidigt bättre än väntat.

Omsättningen steg 35,8 procent till 5 173 miljoner kronor (3 810). Utfallet kan jämföras med Factset analytikerkonsensus som låg på 4 618.

Rörelseresultatet blev 775 miljoner kronor (704), väntat rörelseresultat var 702. Rörelsemarginalen var 15,0 procent (18,5).

Justerat rörelseresultat uppgick till 775 miljoner kronor (704), väntat var 708, med en justerad rörelsemarginal på 15,0 procent (18,5).

Resultatet före skatt var 781 miljoner kronor (702).

Resultatet efter skatt blev 600 miljoner kronor (534), analytikerkonsensus 541.

Resultat per aktie hamnade på 1,74 kronor (1,55).

Det operativa kassaflödet var 103 miljoner kronor (433).

"Trots stora utmaningar i leveranskedjan med brist på råvaror, transportproblem och ökade priser på såväl råmaterial som energikostnader levererade vi ett starkt kvartal. EBIT ökade med 23 procent jämfört med föregående kvartal och med 10 procent jämfört med motsvarande kvartal föregående år. Vi hade en stark försäljningstillväxt om 36 procent jämfört med motsvarande kvartal föregående år med bra försäljning i alla marknader samt alla produktområden", säger vd Georg Brunstam i en kommentar.

Han säger också:

"Det tragiska kriget i Ukraina och den fruktansvärda situation det innebär för väldigt många människor skapar även ytterligare osäkerhet i omvärlden, inte minst stora störningar i leveranskedjorna. Vi tror dock att vårt starka kundfokus i kombination med geografisk närhet till kunderna ger oss möjligheter att hantera störningarna och ytterligare bygga vår marknadsposition. Vi är flexibla och redo att möta den förväntade ökningen av fordonsproduktionen. Den starka affärsmodellen i kombination med en tydlig M&A agenda och stark finansiell ställning ger oss goda utsikter till fortsatt tillväxt och förvärv".


Hexpol, MkrQ1-2022KonsensusFörändring mot konsensusQ1-2021Förändring
Nettoomsättning5 1734 61812,0%3 81035,8%
Rörelseresultat77570210,4%70410,1%
Rörelsemarginal15,0%15,2%18,5%
Rörelseresultat, justerat7757089,5%70410,1%
Rörelsemarginal, justerad15,0%15,3%18,5%
Resultat före skatt78170211,3%
Nettoresultat60054110,9%53412,4%
Resultat per aktie, kronor1,741,5512,3%
Resultat per aktie, justerat, kronor1,741,5512,3%
Konsensusdata från Factset

http://media.finwire.com/media/FWM00733E6-table-1

Tips – Börskollens nyhetsbrev och aktieapp!

Nyhetsbrev: Varje vecka handplockar vi de mest läsvärda av tusentals nyheter från våra flöden och varvar med exklusiva intervjuer och tävlingar. Starta gratis prenumeration!

Aktieapp: Skapa bolagsbevakningar för dina favoritbolag och få automatiska pushnotiser vid aktienyheter och bolagshändelser. Ladda ner vår gratis app!

Nyheter om Hexpol

Läses av andra just nu

Tips från oss på Börskollen

Här tipsar vi om tjänster som vi på Börskollen själva gillar. Texten nedan innehåller annonslänkar och investeringar är alltid förenade med risk.

Investera enkelt och billigt i aktier och fonder

Hos Avanza kan du kostnadsfritt öppna konto för att kunna handla aktier. Om du ska handla fonder tipsar vi om SAVR där du betalar 30-50% mindre i avgifter. Spana också in vår stora fondrobot-guide där vi jämför de sex mest populära aktörerna – och den vi valt att investera i.

Världsledande nätmäklare för trading

Om du vill kunna handla fler olika marknader eller är nyfiken på att prova på trading rekommenderar vi istället eToro, som erbjuder courtagefri aktiehandel och möjlighet till CopyTrading (se vårt test av eToro här) eller IG med sin prisbelönta tradingapp, handel i över 17 000 instrument och svensktalande support.

Ett tips är att öppna konto hos flera av aktörerna för att nyttja alla fördelarna och de låga avgifterna.

Analysera dina favoritaktier med marknadens bästa tjänster

För dig som är nyfiken på teknisk eller fundamental analys tipsar vi om analystjänsterna TradingView och Börsdata. Plattformarna går att använda helt gratis och är annars väldigt prisvärda om du vill ha fler funktioner. Vi skulle inte klara oss utan dessa fantastiska tjänster!

Om aktien Hexpol

Mer från Finwire / Börskollen

Nyhetsbrev

Senaste nytt