Nyhet

Homemaid

Homemaid ökar både omsättning och rörelseresultat - inlett ny förvärvsstrategi

Tjänstebolaget Homemaid redovisar både ökad omsättning och ökad rörelsevinst under andra kvartalet jämfört med samma period året innan.

Omsättningen steg 34,7 procent till 82,7 miljoner kronor (61,4).

Rörelseresultatet blev 4,8 miljoner kronor (2,8), med en rörelsemarginal på 5,8 procent (4,6).

Resultatet före skatt var 4,7 miljoner kronor (2,8).

Resultatet efter skatt blev 3,6 miljoner kronor (2,1), en ökning med 71,4 procent mot föregående år.

Resultat per aktie hamnade på 0,20 kronor (0,11), vilket innebär en ökning med 81,8 procent mot föregående år.

Kassaflödet från löpande verksamhet uppgick till 10,1 miljoner kronor (5,1).

"Homemaid fortsätter i andra kvartalet att prestera på en hög nivå. Vi är glada och stolta över
att omsättning och resultat fortsätter att utvecklas positivt. Affärsplanen som innebär
utveckling av Homemaid inom ett antal fokuserade områden parallellt med kompletterande
förvärv bär frukt", skriver vd Stefan Högkvist.

Under perioden har Homemaid förvärvat bolaget Top Städ vilket är det första steget av den nya förvärvsstrategin. Top Städ behåller både sitt eget varumärke och sin egna vd. Ambitionen med detta och framtida förvärv är att dotterbolagen ska fortsätta växa vidare inom sina egna verksamhetsområden.

Under det andra kvartalet har Homemaid också förvärvat Pro Assistans genom ett inkråmsförvärv där bolagets verksamhet integreras in i Homemaid.

Homemaid, MkrQ2-2021Q2-2020Förändring
Nettoomsättning82,761,434,7%
Rörelseresultat4,82,871,4%
Rörelsemarginal5,8%4,6%
Resultat före skatt4,72,867,9%
Nettoresultat3,62,171,4%
Resultat per aktie, kronor0,200,1181,8%
Kassaflöde från löpande verksamhet10,15,198,0%


http://media.finwire.com/media/FWS00650D8-table-1

Tips – Börskollens nyhetsbrev och aktieapp!

Nyhetsbrev: Varje vecka handplockar vi de mest läsvärda av tusentals nyheter från våra flöden och varvar med exklusiva intervjuer och tävlingar. Starta gratis prenumeration!

Aktieapp: Skapa bolagsbevakningar för dina favoritbolag och få automatiska pushnotiser vid aktienyheter och bolagshändelser. Ladda ner vår gratis app!

Nyheter om HomeMaid

Läses av andra just nu

Tips från oss på Börskollen

Här tipsar vi om tjänster som vi på Börskollen själva gillar. Texten nedan innehåller annonslänkar och investeringar är alltid förenade med risk.

Investera enkelt och billigt i aktier och fonder

Hos Avanza kan du kostnadsfritt öppna konto för att kunna handla aktier. Om du ska handla fonder tipsar vi om SAVR där du betalar 30-50% mindre i avgifter. Spana också in vår stora fondrobot-guide där vi jämför de sex mest populära aktörerna – och den vi valt att investera i.

Världsledande nätmäklare för trading

Om du vill kunna handla fler olika marknader eller är nyfiken på att prova på trading rekommenderar vi istället eToro, som erbjuder courtagefri aktiehandel och möjlighet till CopyTrading (se vårt test av eToro här) eller IG med sin prisbelönta tradingapp, handel i över 17 000 instrument och svensktalande support.

Ett tips är att öppna konto hos flera av aktörerna för att nyttja alla fördelarna och de låga avgifterna.

Analysera dina favoritaktier med marknadens bästa tjänster

För dig som är nyfiken på teknisk eller fundamental analys tipsar vi om analystjänsterna TradingView och Börsdata. Plattformarna går att använda helt gratis och är annars väldigt prisvärda om du vill ha fler funktioner. Vi skulle inte klara oss utan dessa fantastiska tjänster!

Om aktien HomeMaid

Mer från Finwire / Börskollen

Nyhetsbrev

Senaste nytt