Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Homemaid ökar omsättning och rörelseresultat under tredje kvartalet

Tjänstebolaget Homemaid redovisar ökande omsättning under tredje kvartalet jämfört med samma period året innan. Rörelsevinsten ökade.

Omsättningen steg 5,3 procent till 60 miljoner kronor (57,0).

Coronapandemin uppges påverka bolaget väsentligt då städtillfällen avbokats och sjuktal hos personal ökat kraftigt. Marginaler och omsättning har påverkats.

Rörelseresultatet blev 5,4 miljoner kronor (3,9), med en rörelsemarginal på 9,0 procent (6,8).

Resultatet före skatt var 5,3 miljoner kronor (3,9).

Resultatet efter skatt blev 4,1 miljoner kronor (2,9), en ökning med 41,4 procent mot föregående år.

Resultat per aktie hamnade på 0,23 kronor (0,16), vilket innebär en ökning med 43,8 procent mot föregående år.

"Det intensiva förbättringsarbete som igångsattes föregående år ger löpande bättre resultat. Kundnöjdhet och personalnöjdhet står i centrum och det görs kontinuerliga utvecklingsinitiativ. Kundnöjdhet började mätas löpande i Q1 och resultatet, som var bra från början, blir bättre för varje månad som går", skriver vd:n Stefan Högkvist.

Homemaid, MkrQ3-2020Q3-2019Förändring
Nettoomsättning6057,05,3%
Rörelseresultat5,43,938,5%
Rörelsemarginal9,0%6,8%
Resultat före skatt5,33,935,9%
Nettoresultat4,12,941,4%
Resultat per aktie, kronor0,230,1643,8%

Tim Hansson
tim.hansson@finwire.se
Nyhetsbyrån Finwire

Tips – Börskollens nyhetsbrev och aktieapp!

Nyhetsbrev: Varje vecka handplockar vi de mest läsvärda av tusentals nyheter från våra flöden och varvar med exklusiva intervjuer och tävlingar. Starta gratis prenumeration!

Aktieapp: Skapa bolagsbevakningar för dina favoritbolag och få automatiska pushnotiser vid aktienyheter och bolagshändelser. Ladda ner vår gratis app!

Nyheter om HomeMaid

Läses av andra just nu

Tips från oss på Börskollen

Här tipsar vi om tjänster som vi på Börskollen själva gillar. Texten nedan innehåller annonslänkar och investeringar är alltid förenade med risk.

Investera enkelt och billigt i aktier och fonder

Hos Avanza kan du kostnadsfritt öppna konto för att kunna handla aktier. Om du ska handla fonder tipsar vi om SAVR där du betalar 30-50% mindre i avgifter. Spana också in vår stora fondrobot-guide där vi jämför de sex mest populära aktörerna – och den vi valt att investera i.

Världsledande nätmäklare för trading

Om du vill kunna handla fler olika marknader eller är nyfiken på att prova på trading rekommenderar vi istället eToro, som erbjuder courtagefri aktiehandel och möjlighet till CopyTrading (se vårt test av eToro här) eller IG med sin prisbelönta tradingapp, handel i över 17 000 instrument och svensktalande support.

Ett tips är att öppna konto hos flera av aktörerna för att nyttja alla fördelarna och de låga avgifterna.

Analysera dina favoritaktier med marknadens bästa tjänster

För dig som är nyfiken på teknisk eller fundamental analys tipsar vi om analystjänsterna TradingView och Börsdata. Plattformarna går att använda helt gratis och är annars väldigt prisvärda om du vill ha fler funktioner. Vi skulle inte klara oss utan dessa fantastiska tjänster!

Om aktien HomeMaid

Mer från Finwire / Börskollen

Nyhetsbrev

Senaste nytt