Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Indiska

Indiska taxiappbolaget Ola planerar dra in 1 miljard dollar genom IPO

Indiska taxiappen Ola, som räknar in Softbank bland sina uppbackare, planerar att gå till börsen och dra in upp till 1 miljard dollar. Det uppgav vd Bhavish Aggarwal under en konferens, rapporterar Reuters.

Utöver listningen har Ola planer på att skapa en ”superapp”, vilken sträcker sig bortom kärnverksamheten till att även inkludera finans och mikroförsäkringar.

Olas app har idag 150 miljoner kunder som kan handla nya och begagnade bilar, samt få tillgång till bilfinansiering och försäkring.

Aggarwal avslöjade också att Ola planerar att knoppa av sin elbilsverksamhet i framtiden. Bolaget planerar att lansera den första elbilen 2023.

https://www.livemint.com/companies/news/ola-plans-ipo-in-first-half-of-2022-readies-super-app-11638433924114.html

❤️ Prenumerera på vårt nyhetsbrev med handplockade nyheter och ladda ner vår app för bolagsbevakning.

Läses av andra just nu

Annons

Jämförelse: Så får du bästa räntan just nu!

Tabellen presenteras tillsammans med Compricer som jämför aktuella räntor för olika bindningstider. Klicka dig gärna vidare för att läsa mer.

Mer från Finwire / Börskollen

Vinnare & Förlorare

Börskollen använder själva TradingView för analys – prova du med (affiliatelänk)Analysera aktier här

Nyhetsbrev

Senaste nytt