Nyhet

Mälardalen

Mälardalen Omsorgfastigheter ökade förvaltningsresultatet under fjärde kvartalet

Fastighetsbolaget Mälardalen Omsorgfastigheter redovisar ökat förvaltningsresultat under fjärde kvartalet.

Hyresintäkterna uppgick till 24,9 miljoner kronor (8,4), en ökning med 196,4 procent mot föregående år.

Driftnettot uppgick till 16,8 miljoner kronor (6,7), en ökning med 150,7 procent mot föregående år.

Förvaltningsresultatet uppgick till 2,9 miljoner kronor (1,6), en ökning med 81,3 procent mot föregående år.

Resultatet efter skatt blev 2,8 miljoner kronor (11,2), en minskning med 75,0 procent mot föregående år.

Resultat per aktie hamnade på 0,48 kronor (5,62), vilket innebär en minskning med 91,5 procent mot föregående år.

Substansvärde, EPRA NAV, per aktie låg på 107,36 kronor (116,57).

"Koncernens resultat och verksamhet har utvecklats enligt plan och bedrivs i beslutad inriktning och vi summerar ett intensivt kvartal för bolaget", säger vd Mattias Bülow i en kommentar.

Han tillägger.

"Bolagets resultat har under året utvecklats väl och har i och med förvärvet från Celon fått en ny
huvudägare med en vision om ett än mer aktivt bolag. Som en del i detta har styrelsen även utsett en ny, av bolaget heltidsanställd, vd i egenskap av Mathias Bjerkelius till vilken undertecknad med stort förtroende överlämnar bolagets ledning och styrning och med en förväntan om en fortsatt framgångsrik förvaltning och tillväxt för Mälardalens Omsorgsfastigheter Holding."

Beskedet om vd-bytet offentliggjordes i förra veckan den 15 februari.

Mälardalen Omsorgfastigheter, MkrQ4-2020Q4-2019Förändring
Hyresintäkter24,98,4196,4%
Driftöverskott16,86,7150,7%
Förvaltningsresultat2,91,681,3%
Nettoresultat2,811,2-75,0%
Resultat per aktie, kronor0,485,62-91,5%
Substansvärde, EPRA NAV, per aktie, kronor107,36116,57-7,9%


http://media.finwire.com/media/FWS005AE21-table-1

Tips – Börskollens nyhetsbrev och aktieapp!

Nyhetsbrev: Varje vecka handplockar vi de mest läsvärda av tusentals nyheter från våra flöden och varvar med exklusiva intervjuer och tävlingar. Starta gratis prenumeration!

Aktieapp: Skapa bolagsbevakningar för dina favoritbolag och få automatiska pushnotiser vid aktienyheter och bolagshändelser. Ladda ner vår gratis app!

Nyheter om Mofast

Läses av andra just nu

Tips från oss på Börskollen

Här tipsar vi om tjänster som vi på Börskollen själva gillar. Texten nedan innehåller annonslänkar och investeringar är alltid förenade med risk.

Investera enkelt och billigt i aktier och fonder

Hos Avanza kan du kostnadsfritt öppna konto för att kunna handla aktier. Om du ska handla fonder tipsar vi om SAVR där du betalar 30-50% mindre i avgifter. Spana också in vår stora fondrobot-guide där vi jämför de sex mest populära aktörerna – och den vi valt att investera i.

Världsledande nätmäklare för trading

Om du vill kunna handla fler olika marknader eller är nyfiken på att prova på trading rekommenderar vi istället eToro, som erbjuder courtagefri aktiehandel och möjlighet till CopyTrading (se vårt test av eToro här) eller IG med sin prisbelönta tradingapp, handel i över 17 000 instrument och svensktalande support.

Ett tips är att öppna konto hos flera av aktörerna för att nyttja alla fördelarna och de låga avgifterna.

Analysera dina favoritaktier med marknadens bästa tjänster

För dig som är nyfiken på teknisk eller fundamental analys tipsar vi om analystjänsterna TradingView och Börsdata. Plattformarna går att använda helt gratis och är annars väldigt prisvärda om du vill ha fler funktioner. Vi skulle inte klara oss utan dessa fantastiska tjänster!

Om aktien Mofast

Mer från Finwire / Börskollen

Nyhetsbrev

Senaste nytt