Nyhet

Neles

Neles omsättning ökade som väntat i Q3

Finska industribolaget Neles redovisar en omsättning i linje med förväntat under tredje kvartalet. Rörelsevinsten ökade jämfört med fjolårsperioden.

Omsättningen steg 12,2 procent till 161,5 miljoner euro (144,0). Utfallet kan jämföras med Bloomberg analytikerkonsensus som låg på 160,4.

Det justerade ebita-resultatet uppgick till 25,0 miljoner euro (22,8).

Rörelseresultatet blev 19,8 miljoner euro (19,5). Rörelsemarginalen var 12,3 procent (13,5).

Resultatet efter skatt blev 13,9 miljoner euro (13,8).

Orderingången landade på 149,6 miljoner euro (133,8).

I rapporten uppges det att marknadsaktiviteten inom massa och papper väntas fortsätta på en bra nivå, medan samma aktivitet inom kemi och olja och gas har varit svag under de första nio månaderna av 2021 men väntas förbättra sig över det kommande halvåret.

Neles nämner också utmaningarna med logistiken och tillgängligheten på elektroniska komponenter. Dessa utmaningar uppges skapa risker även för leveranserna under det fjärde kvartalet.

Neles, MEURQ3-2021KonsensusFörändring mot konsensusQ3-2020Förändring
Orderingång149,6133,811,8%
Nettoomsättning161,5160,40,7%144,012,2%
EBITA, justerat25,022,89,6%
Rörelseresultat19,819,51,5%
Rörelsemarginal12,3%13,5%
Nettoresultat13,913,80,7%
Konsensusdata från Bloomberg

http://media.finwire.com/media/FWM0068470-table-1

Tips – Börskollens nyhetsbrev och aktieapp!

Nyhetsbrev: Varje vecka handplockar vi de mest läsvärda av tusentals nyheter från våra flöden och varvar med exklusiva intervjuer och tävlingar. Starta gratis prenumeration!

Aktieapp: Skapa bolagsbevakningar för dina favoritbolag och få automatiska pushnotiser vid aktienyheter och bolagshändelser. Ladda ner vår gratis app!

Nyheter om Neles

Läses av andra just nu

Tips från oss på Börskollen

Här tipsar vi om tjänster som vi på Börskollen själva gillar. Texten nedan innehåller annonslänkar och investeringar är alltid förenade med risk.

Investera enkelt och billigt i aktier och fonder

Hos Avanza kan du kostnadsfritt öppna konto för att kunna handla aktier. Om du ska handla fonder tipsar vi om SAVR där du betalar 30-50% mindre i avgifter. Spana också in vår stora fondrobot-guide där vi jämför de sex mest populära aktörerna – och den vi valt att investera i.

Världsledande nätmäklare för trading

Om du vill kunna handla fler olika marknader eller är nyfiken på att prova på trading rekommenderar vi istället eToro, som erbjuder courtagefri aktiehandel och möjlighet till CopyTrading (se vårt test av eToro här) eller IG med sin prisbelönta tradingapp, handel i över 17 000 instrument och svensktalande support.

Ett tips är att öppna konto hos flera av aktörerna för att nyttja alla fördelarna och de låga avgifterna.

Analysera dina favoritaktier med marknadens bästa tjänster

För dig som är nyfiken på teknisk eller fundamental analys tipsar vi om analystjänsterna TradingView och Börsdata. Plattformarna går att använda helt gratis och är annars väldigt prisvärda om du vill ha fler funktioner. Vi skulle inte klara oss utan dessa fantastiska tjänster!

Om aktien Neles

Mer från Finwire / Börskollen

Nyhetsbrev

Senaste nytt