Onlinecasinointäkterna i Pennsylvania upp kraftigt i det första kvartalet

Nyhet

{newsItem.title}

Onlinecasinointäkterna i Pennsylvania upp kraftigt i det första kvartalet

Onlinecasinointäkterna i Pennsylvania ökade kraftigt i mars mot föregående månad, enligt siffror från den lokala regulatorn Pennsylvania Gaming Control Board.

Bruttointäkterna från onlinecasino ex onlinepoker löd sammanlagt 95,3 miljoner dollar under perioden, vilket kan jämföras med 75,3 miljoner dollar förra månaden. Det motsvarar en ökning på drygt 27 procent.

Således är marknaden tillbaka i sekventiell tillväxt efter den mindre nedgången i februari. På årsbasis rör det sig fortfarande om flerdubblingar.

Vertikalerna digitala slots och digitala bordsspel - live casino ingår i den senare - stod för 66,4 respektive 28,9 miljoner dollar av summan. Penn National fortsätter att vara den tydliga marknadsledaren sett till marknadsandel.

Bruttointäkterna för det första kvartalet landar därmed på runt 248 miljoner dollar, en ökning med cirka 35 procent mot det fjärde kvartalet 2020.

I tabellen nedan framgår utvecklingen för onlinecasinointäkterna i delstaten sedan årets början.

Månad och årSammanlagda intäkter från onlinecasino ex poker (miljoner dollar)Bruttointäkter från interactive slots (miljoner dollar)Bruttointäkter från interactive table games (miljoner dollar)
Mars 202195,366,428,9
Februari 202175,350,624,7
Januari 202177,751,026,7
December 202068,846,222,6
November 202057,439,418,0
Oktober 202057,340,317,0
September 202054,639,914,7
Augusti 202053,239,613,6
Juli 202051,339,411,9
Juni 202046,836,810,0
Maj 202051,238,812,4
April 202037,827,310,5
Mars 202021,212,48,8
Februari 202017,69,68,0
Januari 202011,87,24,6


http://media.finwire.com/media/FWM005DC7F-table-1

Tips – Börskollens nyhetsbrev och aktieapp!

Nyhetsbrev: Varje vecka handplockar vi de mest läsvärda nyhetsuppslagen från våra flöden och varvar med exklusiva intervjuer och tävlingar.

Nyhets- och aktieapp: Skapa bolagsbevakningar för dina favoritbolag och få automatiska pushnotiser vid aktienyheter och bolagshändelser – smidigt va?

Läses av andra just nu

Tips från oss på Börskollen

Här tipsar vi om tjänster som vi på Börskollen själva använder och kan stå bakom. Därutöver rekommenderar vi också att du prenumererar på vårt nyhetsbrev samt laddar ner vår app (helt gratis). Texten nedan innehåller annonslänkar och investeringar är alltid förenade med risk.

Investera enkelt och billigt i aktier och fonder

Hos Avanza och Nordnet kan du kostnadsfritt öppna konto för att kunna handla aktier. För att investera i fonder så billigt som möjligt tycker vi dock att du ska spana in SAVR där du kan äga över 1 300 av de bästa fonderna och betala 30-50 % mindre i avgifter, varje år!

Ett tips är att öppna konto hos flera av dessa för att dra nytta av ett större totalbelopp med courtagefri handel och låga avgifter!

Sänk dina månadskostnader och öka din sparkvot

När det kommer till tråkiga utgifter som försäkringar kan vi verkligen rekommendera Hedvig. Vi jämförde direkt på deras site och sänkte vår egen kostnad för hemförsäkring med 2 436 kr per år, jämfört med det näst billigaste alternativet. Pengar som nu läggs på sparande istället.

Analysera dina favoritaktier med marknadens bästa tjänster

För dig som är nyfiken på teknisk eller fundamental analys tipsar vi om analystjänsterna TradingView och Börsdata. Plattformarna går att använda helt gratis och är annars väldigt prisvärda om du vill ha fler funktioner. Vi skulle inte klara oss utan dessa fantastiska tjänster!

Mer från Finwire / Börskollen

Nyhetsbrev