Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Preservium

Preservium Property börjar i dag handlas på Spotlight Stock Market

Fastighetsbolaget Preservium Property börjar i dag den 5 november att handlas på Spotlight Stock Market. Aktien handlas med kortnamnet PRESRV.

Preservium Property är ett nybildat bolag som förvaltas av Pareto Business Management.

Preservium äger sedan i oktober fastigheterna Täby Vinkelhaken 2 och Huddinge Snickarboden 1. De båda Fastigheterna omfattar totalt 43 200 kvadratmeter uthyrbar area. Fastigheterna är fullt uthyrda till statliga Riksarkivet och Region Stockholm med en genomsnittlig återstående löptid om 19 år. Bolaget har en bedömd årlig utdelningskapacitet om cirka 6,50 kronor per aktie.

Bolaget har nyligen genomfört en nyemission om 463,5 miljoner kronor som delfinansiering av förvärven av de båda fastigheterna. Teckningskursen var här 100 kronor per aktie.

❤️ Gratis: Prenumerera på vårt nyhetsbrev med heta aktiecase och ladda ner vår app för bolagsbevakning!

Nyheter om Preservium Property

Läses av andra just nu

Annons

Jämförelse: Så får du bästa räntan just nu!

Tabellen presenteras tillsammans med Compricer som jämför aktuella räntor för olika bindningstider. Klicka dig gärna vidare för att läsa mer.

Om aktien Preservium Property

Mer från Finwire / Börskollen

Vinnare & Förlorare

Börskollen använder själva TradingView för analys – prova du med (affiliatelänk)Analysera aktier här

Nyhetsbrev

Senaste nytt