Raysearch redovisar lägre intäkter och kraftig resultatminskning i första kvartalet

Nyhet

{newsItem.title}

Raysearch redovisar lägre intäkter och kraftig resultatminskning i första kvartalet

Medicinteknikbolaget Raysearch redovisar lägre intäkter och en kraftig resultatminskning i första kvartalet 2021 jämfört med motsvarande kvartal i fjol. Orderingången halverades.

Nettoomsättningen sjönk 22,4 procent till 162,1 miljoner kronor (208,9).

Rörelseresultatet blev 12,3 miljoner kronor (51,6), med en rörelsemarginal på 7,6 procent (24,7).

Resultatet före skatt var 11,4 miljoner kronor (51,2).

Resultatet efter skatt blev 7,1 miljoner kronor (40,5), en minskning med 82,5 procent mot föregående år. Resultat per aktie hamnade på 0,21 kronor (1,18), vilket innebär en minskning med 82,2 procent mot föregående år.

Orderingången sjönk till 145,1 miljoner kronor (300,0), en minskning med 51,6 procent mot föregående år. Orderstocken uppgick till 1 207,1 miljoner kronor (1 281,5) per den 31 mars.

Kassaflödet från löpande verksamhet uppgick till 104,3 miljoner kronor (66,1).

Covid-19-pandemin med tillfälliga omprioriteringar i sjukvården påverkade försäljningen negativt under första kvartalet. Marknadsläget förbättras successivt i takt med vaccinutrullningen och återhämtningen förväntas fortsätta. Samtidigt ökar smittspridningen i vissa regioner och det är oklart hur lång tid det tar innan vaccinationsprogrammet får effekt. Raysearch bedömer därför att covid-19-pandemin kommer att ha en negativ påverkan på bolagets omsättning och resultat under ytterligare ett antal månader framöver, främst genom att order kan komma att fördröjas, men pandemins effekter på omsättningen och resultatet bedöms minska successivt under 2021, skriver bolaget i delårsrapporten.

- Covid-19-pandemin hade en negativ påverkan på Raysearchs försäljning även under det första kvartalet 2021. Marknadsförutsättningarna var fortsatt utmanande i Europa och Nordamerika, medan vi såg ett bra marknadsläge i Asien, kommenterar vd Johan Löf i delårsrapporten.

Raysearch, MkrQ1-2021Q1-2020Förändring
Orderingång145,1300,0-51,6%
Nettoomsättning162,1208,9-22,4%
Rörelseresultat12,351,6-76,2%
Rörelsemarginal7,6%24,7%
Resultat före skatt11,451,2-77,7%
Nettoresultat7,140,5-82,5%
Resultat per aktie, kronor0,211,18-82,2%
Kassaflöde från löpande verksamhet104,366,157,8%


http://media.finwire.com/media/FWM005F057-table-1

Tips – Börskollens nyhetsbrev och aktieapp!

Nyhetsbrev: Varje vecka handplockar vi de mest läsvärda nyhetsuppslagen från våra flöden och varvar med exklusiva intervjuer och tävlingar.

Nyhets- och aktieapp: Skapa bolagsbevakningar för dina favoritbolag och få automatiska pushnotiser vid aktienyheter och bolagshändelser – smidigt va?

Nyheter om RaySearch Laboratories

Tips från oss på Börskollen

Här tipsar vi om tjänster som vi på Börskollen själva använder och kan stå bakom. Därutöver rekommenderar vi också att du prenumererar på vårt nyhetsbrev samt laddar ner vår app (helt gratis). Texten nedan innehåller annonslänkar och investeringar är alltid förenade med risk.

Investera enkelt och billigt i aktier och fonder

Hos Avanza och Nordnet kan du kostnadsfritt öppna konto för att kunna handla aktier. För att investera i fonder så billigt som möjligt tycker vi dock att du ska spana in SAVR där du kan äga över 1 300 av de bästa fonderna och betala 30-50 % mindre i avgifter, varje år!

Ett tips är att öppna konto hos flera av dessa för att dra nytta av ett större totalbelopp med courtagefri handel och låga avgifter!

Sänk dina månadskostnader och öka din sparkvot

När det kommer till tråkiga utgifter som försäkringar kan vi verkligen rekommendera Hedvig. Vi jämförde direkt på deras site och sänkte vår egen kostnad för hemförsäkring med 2 436 kr per år, jämfört med det näst billigaste alternativet. Pengar som nu läggs på sparande istället.

Analysera dina favoritaktier med marknadens bästa tjänster

För dig som är nyfiken på teknisk eller fundamental analys tipsar vi om analystjänsterna TradingView och Börsdata. Plattformarna går att använda helt gratis och är annars väldigt prisvärda om du vill ha fler funktioner. Vi skulle inte klara oss utan dessa fantastiska tjänster!

Om aktien RaySearch Laboratories

Mer från Finwire / Börskollen

Nyhetsbrev