Rekordhöga intäkter för onlinecasinobranschen i New Jersey i mars

Nyhet

{newsItem.title}

Rekordhöga intäkter för onlinecasinobranschen i New Jersey i mars

Intäkterna från onlinecasino i New Jersey var rekordhöga under mars, enligt statistik från den lokala myndigheten New Jersey Division of Gaming Enforcement.

Intäkterna från onlinecasino (Internet Gaming Win) landade på 113,7 miljoner dollar totalt, vilket kan jämföras med 93,8 miljoner dollar under föregående månad.

På årsbasis markerar det mer än en fördubbling, och nivån överstiger också rekordmånaden januari. Detta till skillnad från sportbettingvertikalen vars toppar under vintern ännu inte överträffats.

Marknadsledarna var som vanligt Golden Nugget, Borgata och Resorts Digital.

Siffrorna innebär att dessa intäkter under det första kvartalet landade på totalt 311,3 miljoner dollar, en sekventiell ökning om 9 procent.

I tabellen nedan framgår utvecklingen för New Jerseys onlinecasinointäkter sedan årets början. Den officiella statistiken skiljer inte mellan intäkter från slots och bordsspel på nätet, där den senare inrymmer intäkter från live casino. Onlinepoker står för en minimal andel.

Månad och årTotala onlinecasinointäkter (Internet Gaming Win)
Mars 2021113,7
Februari 202193,8
Januari 2021103,8
December 202099,5
November 202091,8
Oktober 202093,4
September 202087,6
Augusti 202087,8
Juli 202087,5
Juni 202084,9
Maj 202085,9
April 202080,0
Mars 202064,8
Februari 202052,0
Januari 202055,1


http://media.finwire.com/media/FWM005DDDC-table-1

Tips – Börskollens nyhetsbrev och aktieapp!

Nyhetsbrev: Varje vecka handplockar vi de mest läsvärda nyhetsuppslagen från våra flöden och varvar med exklusiva intervjuer och tävlingar.

Nyhets- och aktieapp: Skapa bolagsbevakningar för dina favoritbolag och få automatiska pushnotiser vid aktienyheter och bolagshändelser – smidigt va?

Läses av andra just nu

Tips från oss på Börskollen

Här tipsar vi om tjänster som vi på Börskollen själva använder och kan stå bakom. Därutöver rekommenderar vi också att du prenumererar på vårt nyhetsbrev samt laddar ner vår app (helt gratis). Texten nedan innehåller annonslänkar och investeringar är alltid förenade med risk.

Investera enkelt och billigt i aktier och fonder

Hos Avanza och Nordnet kan du kostnadsfritt öppna konto för att kunna handla aktier. För att investera i fonder så billigt som möjligt tycker vi dock att du ska spana in SAVR där du kan äga över 1 300 av de bästa fonderna och betala 30-50 % mindre i avgifter, varje år!

Ett tips är att öppna konto hos flera av dessa för att dra nytta av ett större totalbelopp med courtagefri handel och låga avgifter!

Sänk dina månadskostnader och öka din sparkvot

När det kommer till tråkiga utgifter som försäkringar kan vi verkligen rekommendera Hedvig. Vi jämförde direkt på deras site och sänkte vår egen kostnad för hemförsäkring med 2 436 kr per år, jämfört med det näst billigaste alternativet. Pengar som nu läggs på sparande istället.

Analysera dina favoritaktier med marknadens bästa tjänster

För dig som är nyfiken på teknisk eller fundamental analys tipsar vi om analystjänsterna TradingView och Börsdata. Plattformarna går att använda helt gratis och är annars väldigt prisvärda om du vill ha fler funktioner. Vi skulle inte klara oss utan dessa fantastiska tjänster!

Mer från Finwire / Börskollen

Nyhetsbrev