Nyhet

Stor

Stor vinstökning för Alimak i Q4, höjer utdelningen (uppdatering 2)

(Förtydligar kring fjolårets utdelning)

Hissbolaget Alimak redovisar en ökad omsättning och vinst i det fjärde kvartalet jämfört med året innan. Styrelsen föreslår höjd utdelning till 3,30 kronor per aktie (3,00). Värt att notera är att fjolårets utdelning var uppdelad på 2 kronor i ordinarie utdelning och 1 krona i extrautdelning.

Omsättningen steg 10,2 procent till 1 028 miljoner kronor (933). Organisk tillväxt var 7 procent.

"Koncernens intäkter stod sig väl under kvartalet trots fortsatta störningar i den globala leverantörskedjan och logistiken. Organiska intäkter ökade med 10 procent, justerat för effekterna av att vi avvecklat tower internals", kommenterar vd Ole Kristian Jødahl.

Ebita-resultat blev 143 miljoner kronor (86), med en ebita-marginal på 13,9 procent (9,2).

Rörelseresultatet blev 134,6 miljoner kronor (77,2), med en rörelsemarginal på 13,1 procent (8,3).

Resultatet före skatt var 120,2 miljoner kronor (70,5).

Resultatet efter skatt blev 92,2 miljoner kronor (49,8), och per aktie 1,70 kronor (0,92).

Orderingången landade på 912 miljoner kronor (844).

Under fjärde kvartalet ökade den organiska orderingången för koncernen med 7 procent, justerat för effekterna av att vi avvecklade tower internals inom Wind. Serviceordrar visade en fortsatt hög tillväxt under kvartalet, upp 14 procent organiskt", säger Alimak-chefen.

Kassaflödet från löpande verksamhet uppgick till 138,6 miljoner kronor (163,7).

I rapporten framgår det att det är divisionen Wind som fortsätter att vara surdegen inom koncernen.

"Wind står fortsatt inför utmanande marknadsförhållanden, med en minskning av den organiska orderingången på -18 procent under kvartalet. Det har påverkats av vårt beslut att avveckla tower internals, en process som i det närmaste är slutförd, men beror också på en utmanande marknad i Kina. Vi kommer att fortsätta minska kostnaderna för att skydda marginalerna och vi ska utforska ytterligare möjligheter inom serviceintäkter. Vi har inlett en strategisk översyn av Wind-divisionen för att undersöka framtida strategiska alternativ – inklusive en potentiell avyttring”, säger Ole Kristian Jødahl.

Alimak, MkrQ4-2021Q4-2020Förändring
Orderingång9128448,1%
Nettoomsättning1 02893310,2%
EBITA1438666,3%
EBITA-marginal13,9%9,2%
Rörelseresultat134,677,274,4%
Rörelsemarginal13,1%8,3%
Resultat före skatt120,270,570,5%
Nettoresultat92,249,885,1%
Resultat per aktie, kronor1,700,9284,8%
Kassaflöde från löpande verksamhet138,6163,7-15,3%
Utdelning per aktie, kronor3,303,0010,0%


http://media.finwire.com/media/FWM006E610-table-1

Tips – Börskollens nyhetsbrev och aktieapp!

Nyhetsbrev: Varje vecka handplockar vi de mest läsvärda av tusentals nyheter från våra flöden och varvar med exklusiva intervjuer och tävlingar. Starta gratis prenumeration!

Aktieapp: Skapa bolagsbevakningar för dina favoritbolag och få automatiska pushnotiser vid aktienyheter och bolagshändelser. Ladda ner vår gratis app!

Nyheter om Alimak

Läses av andra just nu

Tips från oss på Börskollen

Här tipsar vi om tjänster som vi på Börskollen själva gillar. Texten nedan innehåller annonslänkar och investeringar är alltid förenade med risk.

Investera enkelt och billigt i aktier och fonder

Hos Avanza kan du kostnadsfritt öppna konto för att kunna handla aktier. Om du ska handla fonder tipsar vi om SAVR där du betalar 30-50% mindre i avgifter. Spana också in vår stora fondrobot-guide där vi jämför de sex mest populära aktörerna – och den vi valt att investera i.

Världsledande nätmäklare för trading

Om du vill kunna handla fler olika marknader eller är nyfiken på att prova på trading rekommenderar vi istället eToro, som erbjuder courtagefri aktiehandel och möjlighet till CopyTrading (se vårt test av eToro här) eller IG med sin prisbelönta tradingapp, handel i över 17 000 instrument och svensktalande support.

Ett tips är att öppna konto hos flera av aktörerna för att nyttja alla fördelarna och de låga avgifterna.

Analysera dina favoritaktier med marknadens bästa tjänster

För dig som är nyfiken på teknisk eller fundamental analys tipsar vi om analystjänsterna TradingView och Börsdata. Plattformarna går att använda helt gratis och är annars väldigt prisvärda om du vill ha fler funktioner. Vi skulle inte klara oss utan dessa fantastiska tjänster!

Om aktien Alimak

Mer från Finwire / Börskollen

Nyhetsbrev

Senaste nytt