Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

VBG

VBG Group minskar omsättning men ökar rörelseresultat under fjärde kvartalet

Industribolaget VBG Group redovisar minskande omsättning under fjärde kvartalet jämfört med samma period året innan. Rörelsevinsten ökade. Styrelsen föreslår höjd utdelning.

Omsättningen sjönk 10,3 procent till 759,9 miljoner kronor (847,3).

Rörelseresultatet blev 86,2 miljoner kronor (66,8), med en rörelsemarginal på 11,3 procent (7,9).

Resultatet före skatt var 80,4 miljoner kronor (61,8).

Resultatet efter skatt blev 50,9 miljoner kronor (53,6), en minskning med 5,0 procent mot föregående år.

Resultat per aktie hamnade på 2,04 kronor (2,15), vilket innebär en minskning med 5,1 procent mot föregående år.

I utdelning föreslås 4,50 kronor (0).

VBG Group, MkrQ4-2020Q4-2019Förändring
Nettoomsättning759,9847,3-10,3%
Rörelseresultat86,266,829,0%
Rörelsemarginal11,3%7,9%
Resultat före skatt80,461,830,1%
Nettoresultat50,953,6-5,0%
Resultat per aktie, kronor2,042,15-5,1%
Utdelning per aktie, kronor4,500


http://media.finwire.com/media/FWM005B168-table-1

Tips – Börskollens nyhetsbrev och aktieapp!

Nyhetsbrev: Varje vecka handplockar vi de mest läsvärda av tusentals nyheter från våra flöden och varvar med exklusiva intervjuer och tävlingar. Starta gratis prenumeration!

Aktieapp: Skapa bolagsbevakningar för dina favoritbolag och få automatiska pushnotiser vid aktienyheter och bolagshändelser. Ladda ner vår gratis app!

Nyheter om VBG Group

Läses av andra just nu

Tips från oss på Börskollen

Här tipsar vi om tjänster som vi på Börskollen själva gillar. Texten nedan innehåller annonslänkar och investeringar är alltid förenade med risk.

Investera enkelt och billigt i aktier och fonder

Hos Avanza kan du kostnadsfritt öppna konto för att kunna handla aktier. Om du ska handla fonder tipsar vi om SAVR där du betalar 30-50% mindre i avgifter. Spana också in vår stora fondrobot-guide där vi jämför de sex mest populära aktörerna – och den vi valt att investera i.

Världsledande nätmäklare för trading

Om du vill kunna handla fler olika marknader eller är nyfiken på att prova på trading rekommenderar vi istället eToro, som erbjuder courtagefri aktiehandel och möjlighet till CopyTrading (se vårt test av eToro här) eller IG med sin prisbelönta tradingapp, handel i över 17 000 instrument och svensktalande support.

Ett tips är att öppna konto hos flera av aktörerna för att nyttja alla fördelarna och de låga avgifterna.

Analysera dina favoritaktier med marknadens bästa tjänster

För dig som är nyfiken på teknisk eller fundamental analys tipsar vi om analystjänsterna TradingView och Börsdata. Plattformarna går att använda helt gratis och är annars väldigt prisvärda om du vill ha fler funktioner. Vi skulle inte klara oss utan dessa fantastiska tjänster!

Om aktien VBG Group

Mer från Finwire / Börskollen

Nyhetsbrev

Senaste nytt