YIT sämre än väntat - Börskollen

Nyhet

{newsItem.title}

YIT sämre än väntat

Finska byggjätten YIT redovisar ett justerat rörelseresultat för det fjärde kvartalet som bommar förväntningarna. Också den föreslagna utdelningen är långt under analytikernas prognoser.

Omsättningen sjönk 15,4 procent till 975 miljoner euro (1 152). Utfallet kan jämföras med Bloomberg analytikerkonsensus som låg på 975,7.

Rörelseresultatet blev 55 miljoner euro (97). Rörelsemarginalen var 5,6 procent (8,4).

Justerat rörelseresultat utföll på 56 miljoner euro (121), väntat var 60,4, med en justerad rörelsemarginal på 5,7 procent (10,5).

Resultatet före skatt var 46 miljoner euro (88).

Resultatet efter skatt blev 36 miljoner euro (59), och per aktie 0,19 euro (0,35).

I utdelning föreslås 0,14 euro (0,40), väntat 0,29.

YIT spår att justerat rörelseresultat för hela 2021 blir högre än fjolårets.

YIT, MEURQ4-2020KonsensusFörändring mot konsensusQ4-2019Förändring
Nettoomsättning975975,7-0,1%1 152-15,4%
Rörelseresultat5597-43,3%
Rörelsemarginal5,6%8,4%
Rörelseresultat, justerat5660,4-7,3%121-53,7%
Rörelsemarginal, justerad5,7%6,2%10,5%
Resultat före skatt4688-47,7%
Nettoresultat3659-39,0%
Resultat per aktie, EUR0,190,35-45,7%
Utdelning per aktie, EUR0,140,29-51,7%0,40-65,0%
Konsensusdata från Bloomberg

http://media.finwire.com/media/FWM00599E1-table-1

Du prenumererar väl på våra nyhetsbrev?

Vi slår också ett slag för Börskollens nyhetsbrev där vi varje vecka handplockar de mest läsvärda uppslagen från de tusentals olika nyheter, bloggar etc som syns i våra nyhetsflöden varje vecka. Detta väver vi samman med egna intervjuer, tävlingar och aktuella erbjudanden!

Nyheter om YIT (FI)

Tips från oss på Börskollen

Här tipsar vi om tjänster som vi på Börskollen själva använder och kan stå bakom. Inlägget innehåller annonslänkar och skulle du ha några frågor går det bra att kontakta oss här.

Investera enkelt och billigt i aktier och fonder

Hos nätmäklarna Nordnet.se och Avanza.se kan du kostnadsfritt öppna konto för att kunna handla aktier, fonder eller andra typer av värdepapper. För att handla fonder till så låg kostnad som möjligt tycker vi dock att du ska spana in SAVR. Ett tips är att öppna konto hos flera av dessa för att dra nytta av ett större totalbelopp med courtagefri handel och låga avgifter.

Sänk dina månadskostnader och öka din sparkvot

Att hålla nere dina fasta kostnader är ett enkelt sätt att öka sin sparkvot. När det kommer till tråkiga utgifter som försäkringar är Hedvig med sin rimligt prissatta hemförsäkring ett givet tips. Dom skyltar med Sveriges nöjdaste kunder och själv sänkte vi vår kostnad för hemförsäkring med 2436 kr per år jämfört med det näst billigaste alternativet – pengar som vi istället nu kan placera på börsen. Jämför du med på deras hemsida!

Kom igång med bolagsbevakning i vår app

Vår populära kostnadsfria app erbjuder fler smidiga funktioner än vår hemsida - exempelvis kan du skapa personliga bolagsbevakningar och få pushnotiser via nya händelser.

Om aktien YIT (FI)

Mer från Finwire / Börskollen

Nyhetsbrev