Qflow Group AB (publ) delårsrapport janauri – juni 2025
April - Juni 2025
- Nettoomsättning uppgick till 390 MSEK (211)
- Organisk omsättningstillväxt uppgick till 13 %
- EBITA ökade 30 % och uppgick till 26 MSEK (20)
- Justerad EBITA uppgick till 50 MSEK (32)
- Rörelseresultatet uppgick till 19 MSEK (17)
Januari - Juni 2025
- Nettoomsättning uppgick till 688 MSEK (389)
- Organisk omsättningstillväxt uppgick till 16 %
- EBITA ökade 32 % och uppgick till 61 MSEK (46)
- Justerad EBITA uppgick till 98 MSEK (63)
- Rörelseresultatet uppgick till 49 MSEK (43)
Kommentar från Verkställande direktör Svante Hagman
Förstärkt position på den norska marknaden
Qflow Gruppen fortsätter att växa genom förvärv men också med en stark organisk tillväxt drivet av fler medarbetare och god efterfrågan på våra tjänster. Fokus på rekrytering och samverkan mellan enheterna i gruppen har givit bra effekt under kvartal 2.
Under kvartalet förvärvades två bolag.
MexL med sin starka bas av offentliga kunder i Västsverige utgör ett bra komplement till befintliga bolag i gruppen med inriktning på infrastruktur.
Novaform med sin kompetens, storlek och geografiska spridning är en mycket viktig del för att stärka vårt erbjudande till våra norska kunder. Genom förvärvet växlar vi upp i storlek på marknaden och kan vara med och konkurrera om större uppdrag. Ett kvitto på det är att en konsultgrupp under Novaforms ledning vunnit en stor ramavtalsupphandling till norska försvaret för utbyggnad av flygplatser.
Framåt fortsätter vi att prioritera förvärv och tillväxt som stärker våra erbjudanden inom främst infrastruktur. Och i takt med att gruppen växer utveckla synergier mellan våra enheter.