Hexagons planerade avknoppning kommer att heta Octave

Mätteknikbolaget Hexagon meddelar att Octave blir namnet på det bolag som kommer att hysa de avknoppade divisionerna Asset Lifecycle Intelligence och Safety, Infrastructure & Geospatial.
Målet är att börsnotera Octave, vilket Hexagon tror kommer att bli slutfört under första halvåret 2026. Detta förutsätter ett godkännande från relevanta intressenter.
Octave kommer att bli ett renodlat mjukvaru- och SaaS-företag.
"Som ett fristående bolag kommer Octave att ha den bredd, skala och kompetens som krävs för att ta tillvara på möjligheterna inom mjukvara och tjänster för såväl industri- som offentlig sektor, och för att leverera storskaliga datadrivna insikter," säger Mattias Stenberg, nuvarande chef för Hexagons divisioner Asset Lifecycle Intelligence och Safety, Infrastructure & Geospatial, och tillträdande vd för Octave.
Per slutet av förra året hade divisionerna som ingår i Octave cirka 7 200 anställda och en omsättning på cirka 1,45 miljarder euro med en justerad rörelsemarginal på cirka 31 procent, före hänsyn till separationskostnader och enligt IFRS-redovisning.