Rheinmetall-konsortium får order värd 3,4 miljarder euro
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter
BörskollenFör dig med koll på börsen

Nyhet

Rheinmetall-konsortium får order värd 3,4 miljarder euro

Rheinmetall-konsortium får order värd 3,4 miljarder euro

Tyska försvarskoncernen Rheinmetall stiger omkring 5,6 procent på måndagen sedan konsortiet Artec kammat hem en försvarsorder värd 3,4 miljarder euro, varav nästan 3 miljarder tillfaller Rheinmetall. Det framgår av ett pressmeddelande.

Beställningen har lagts av den europeiska försvarsorganisationen OCCAR som har gett Artec i uppdrag att leverera totalt 222 Schakal-infanteristridsfordon till de tyska och nederländska försvarsmakterna. Detta nya stridsfordon kombinerar chassit från det hjulburna pansarfordonet Boxer med tornet från det bandburna infanteristridsfordonet Puma.

150 Schakal-fordon ska levereras till den tyska försvarsmakten och 72 till den nederländska armén.

Huvudentreprenören för Boxer är Artec, som är ett joint venture mellan Rheinmetall och KNDS.

Bifogat: https://www.rheinmetall.com/en/media/news-watch/news/2025/10/2025-10-20-infantry-fighting-vehicle-222-jackals-schakal-for-germany-and-the-netherlands

Nyhetsbrev