DUG Foodtech upptar lån om 4,0 MSEK från större aktieägare, styrelseledamot samt styrelseordförande
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter
BörskollenFör dig med koll på börsen

Pressmeddelande

DUG Foodtech upptar lån om 4,0 MSEK från större aktieägare, styrelseledamot samt styrelseordförande

DUG Foodtech (publ) (”DUG Foodtech” eller ”Bolaget”) upptar lån (”Lånet”) om totalt 4,0 MSEK från större aktieägare samt styrelseordförande. Lånet upptas i syfte att stärka Bolagets rörelsekapital. Långivarna har uttryckt sin avsikt att utnyttja sina teckningsoptioner av serie 2025/2026:1 respektive 2025/2026:2 som beslutades vid årsstämman den 27 maj 2025, och därigenom kvitta samtliga av sina lånefordringar på bolaget.

Bakgrund

DUG Foodtech har idag, den 22 augusti 2025, upptagit lån om 4,0 MSEK. Bolaget har ingått låneavtal med tre större aktieägare; Marjan Dragicevic, Mats-Ola Andersson (styrelseledamot) samt Johan Möllerström (styrelseordförande) (”Långivarna”).

 

Villkor för lånet

Lånet uppgår till totalt 4,0 MSEK.  Lånet löper med en månatlig räntesats om 1,5 procent från och med 1 oktober samt en uppläggningsavgift om 3% och förfaller till betalning den 31 oktober 2025. DUG Foodtech har rätt att återbetala lånet jämte ränta kontant i förtid.

 

För det fall Bolaget genomför emissioner under lånets löptid, har Långivarna rätt att kvitta sina fordringar i sådana emissioner. Långivarna har vidare en avtalad rätt att agera garanter på marknadsmässiga villkor i emissioner av aktier som Bolaget genomför under lånets löptid.

 

DUG Foodtech har vidare åtagit sig att under lånets löptid inte, utan Långivarnas medgivande, uppta nya lån eller krediter, om inte lån upptas för att återbetala lånet i sin helhet.

 

Denna information är sådan som DUG Foodtech AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom nedanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 22 augusti 2025, klockan 08.30 CEST.

 

För ytterligare information, vänligen kontakta:

DUG Foodtech AB (publ)

Helene Nielsen, verkställande direktör

Tel: +46 732 22 76 35

E-post: [email protected]


 

Om DUG Foodtech

DUG Foodtech ska vara det naturliga valet för alla aktörer i omställningen till växtbaserade livsmedel. Bolagets affärsidé är att använda egna patenterade metoder, innovativa lösningar och kunskap för att utveckla, sälja produkter som marknaden efterfrågar. För att livsmedelsindustrin ska nå sina uppsatta klimatmål krävs förändringar. Bolaget bidrar genom sin satsning på växtbaserade livsmedel med lågt klimatavtryck, råvaror som är lättodlade och tillgängliga samt har hälsofördelar för slutkonsument. Bolaget och dess väletablerade samarbetspartners på prioriterade marknader och kanaler ger förutsättningar att växa på en global marknad, värderad till 100 miljarder US-dollar. Aktien är noterad på Nasdaq First North och handlas under namnet DUG. Läs mer på ir.dugdrinks.com. Mangold Fondkommission AB är bolagets Certified Adviser och kan kontaktas via telefon: 08-5030 15 50 eller e-post: [email protected].

Nyheter om Dug Foodtech

Läses av andra just nu

Om aktien Dug Foodtech

Senaste nytt