Kommuniké från I.A.R. Systems Group (publ) årsstämma 28 april 2025
Uppsala, Sverige – 28 april 2025 – Vid årsstämman i I.A.R. Systems Group AB den 28 april 2025 fattades följande huvudsakliga beslut:
Utdelning
I enlighet med förslag från styrelsen beslutades om att ordinarie utdelning om 1,50 kronor per aktie ska betalas för räkenskapsåret 2024. Avstämningsdagen fastställdes till onsdagen den 30 april] 2025. Utdelningen beräknas sändas ut genom Euroclear Sweden AB:s försorg tisdagen den 6 maj 2026.
Val av styrelse och ordförande samt styrelsearvoden
Till ordinarie styrelseledamöter omvaldes Nicolas Hassbjer, Michael Ingelög, Fred Wikström och Sabina Lindén, samt nyval av Sofia Persson Björk. Stämman omvalde Nicolas Hassbjer till styrelsens ordförande.
Vidare beslutades att styrelsearvode utgår med en årlig ersättning till styrelseordförande om 525 000 kronor och till övriga ledamöter 210 000 kronor per person.
Val av revisor
Till revisor omvaldes revisionsbolaget Deloitte AB med auktoriserade revisorn Andreas Frountzos som huvudansvarig revisor.
Prestationsbaserat incitamentsprogram
Det beslutades att inrätta ett prestationsbaserat incitamentsprogram för vissa anställda inom Bolaget (”LTI 2025”). Programmet löper under tre år och innebär att deltagarna vederlagsfritt tilldelas aktierätter som ger rätt till att förvärva IAR aktier. Högst 145 000 aktierätter ska kunna tilldelas deltagarna i LTI 2025 och programmet ska omfatta högst 175 anställda i IAR. De tilldelade aktierätterna tjänas in med en tredjedel per år, räknat från första tilldelningstillfället. Utnyttjande av aktierätterna kan dock först ske tre år efter första tilldelningstillfället. Utfallet av aktierätterna under LTI 2025 ska kopplas till bolagsbaserade prestationsmål fastställda av styrelsen. Förutsatt att aktierätter tilldelats och intjänats, samt förutsatt uppfyllandet av prestationsmålen, berättigar varje aktierätt innehavaren att under tiden från och med den 1 september 2028 till och med den 1 oktober 2028 förvärva en (1) aktie.
Det beslutades vidare att överlåta högst 145 000 aktier av Bolagets egna aktier till deltagarna inom ramen för villkoren för LTI 2025 samt att bemyndiga styrelsen att besluta om överlåtelser av högst 29 000 egna aktier på reglerad marknad för att täcka sociala kostnader inom ramen för LTI 2025.
Beslut om bemyndiganden
Styrelsen bemyndigades att under tiden fram till nästa årsstämma, vid ett eller flera tillfällen, med eller utan avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt, besluta om nyemission av aktier och/eller konvertibler som innebär utgivande av eller konvertering till sammanlagt högst 1 520 000 aktier av serie B, motsvarande en utspädningseffekt om cirka 10,0 procent av aktiekapitalet och cirka 10,0 procent av röstetalet efter utspädning.
Styrelsen bemyndigades vidare att under tiden fram till nästa årsstämma, vid ett eller flera tillfällen, fatta beslut om att förvärva sammanlagt så många aktier av serie B att bolagets innehav vid var tid inte överstiger 10 procent av samtliga aktier i bolaget. Förvärv skall ske på NASDAQ Stockholm till ett pris inom det vid var tid registrerade kursintervallet. Bemyndigandet syftar till att ge styrelsen ökat handlingsutrymme i arbetet med bolagets kapitalstruktur. Vidare bemyndigades styrelsen att fatta beslut om avyttring av bolagets egna aktier mot kontant betalning med avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt eller som likvid vid förvärv av företag eller verksamhet.
Beslut om minskning av aktiekapitalet genom indragning av återköpta aktier och ökning av aktiekapitalet genom fondemission
Det beslutades om minskning av Bolagets aktiekapital med 6 000 000,190288 kronor genom indragning av 600 000 egna aktier av serie B som innehas av Bolaget. Ändamålet med minskningen är avsättning till fritt eget kapital.
I syfte att återställa aktiekapitalet efter minskningen av beslutades samtidigt att genom en fondemission öka Bolagets aktiekapital med 6 000 000,190288 kronor genom en överföring av 6 000 000,190288 kronor från Bolagets fria egna kapital. Fondemissionen ska genomföras utan utgivande av nya aktier.
Uppsala den 28 april 2025
Styrelsen
I.A.R. Systems Group AB (publ)