Nordea ogiltigförklarar återköpta aktier
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter
BörskollenFör dig med koll på börsen

Pressmeddelande

Nordea ogiltigförklarar återköpta aktier

Nordea Bank Abp
Börsmeddelande – Totalt antal rösträtter och kapital
19 november 2025, kl. 09.15 EET

Nordea har idag ogiltigförklarat 8 068 780 egna aktier i enlighet med styrelsens beslut. Aktierna innehades för kapitaloptimeringsändamål och hade förvärvats genom aktieåterköp.

Efter ogiltigförklaringen uppgår det totala antalet aktier i Nordea till 3 442 514 700. Det totala antalet rösträtter kopplade till aktierna är 3 442 514 700.

Ogiltigförklaringen av egna aktier registrerades hos det finska handelsregistret den 19 november 2025.

Företaget innehar 1 276 312 egna aktier för kapitaloptimeringsändamål och 10 299 096 egna aktier för ersättningsändamål.

För ytterligare information:

Ilkka Ottoila, chef för investerarrelationer, +358 9 5300 7058
Mediefrågor, +358 10 416 8023 eller [email protected]

Detta börsmeddelande lämnades, genom ovanstående kontakters försorg, för offentliggörande kl. 9.15 EET den 19 november 2025.

  

Nordea är en ledande finanskoncern i Norden och förstahandsvalet för miljontals kunder i regionen. Vi är stolta över att vi i över 200 år har varit en tillförlitlig finansiell partner för privatpersoner, familjer och företag – och förverkligat drömmar och önskningar för ett gemensamt bästa. Vår vision är att vara den bäst presterande finanskoncernen i Norden – med våra skalfördelar, våra medarbetare och vår teknik som drivkrafter. Nordeaaktien är noterad på Nasdaq-börserna i Helsingfors, Köpenhamn och Stockholm.

Nyheter om Nordea Bank

Läses av andra just nu

Om aktien Nordea Bank

Senaste nytt