Viscaria utreder förutsättningarna för att genomföra en riktad nyemission av aktier och meddelar Bolagets avsikt att genomföra en efterföljande företrädesemission
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter
BörskollenFör dig med koll på börsen

Pressmeddelande

Viscaria utreder förutsättningarna för att genomföra en riktad nyemission av aktier och meddelar Bolagets avsikt att genomföra en efterföljande företrädesemission

EJ FÖR OFFENTLIGGÖRANDE, DISTRIBUTION ELLER PUBLICERING, HELT ELLER DELVIS, DIREKT ELLER INDIREKT, I ELLER TILL AUSTRALIEN, BELARUS, HONGKONG, KANADA, NYA ZEELAND, RYSSLAND, SCHWEIZ, SINGAPORE, STORBRITANNIEN, SYDAFRIKA, USA ELLER NÅGON ANNAN JURISDIKTION DÄR OFFENTLIGGÖRANDE, DISTRIBUTION ELLER PUBLICERING AV DETTA PRESSMEDDELANDE SKULLE VARA OLAGLIG, KRÄVA REGISTRERING ELLER ANDRA ÅTGÄRDER I ENLIGHET MED TILLÄMPLIG LAG. SE ”VIKTIG INFORMATION” I SLUTET AV DETTA PRESSMEDDELANDE FÖR YTTERLIGARE INFORMATION.

Styrelsen i Gruvaktiebolaget Viscaria (“Viscaria” eller “Bolaget”) har uppdragit åt Handelsbanken Markets (”Handelsbanken”) och Skandinaviska Enskilda Banken AB (“SEB”) att utreda förutsättningarna för att genomföra en riktad nyemission om cirka 750 MSEK genom ett så kallat accelererat book building-förfarande (den ”Riktade Emissionen”). Den Riktade Emissionen avses att efterföljas av en företrädesemission (”Företrädesemissionen”, och tillsammans med den Riktade Emissionen ”Kapitalanskaffningen”), i vilken även deltagarna i den Riktade Emissionen kommer att vara teckningsberättigade. Kapitalanskaffningen avses inbringa totalt cirka 1,5 MDSEK i kontanta medel. Thomas von Koch och Jan Ståhlberg kommer att delta med totalt cirka 200 MSEK i den Riktade Emissionen och har även uttryckt sina avsikter att, delvis genom kvittning, teckna sina respektive pro rata-andelar i den kommande Företrädesemissionen samt att därtill stödja denna genom att garantera ytterligare tre gånger sina respektive pro rata-andelar. Detta, tillsammans med avsiktsförklaringar från andra ägare och nya ägare innebär att Företrädesemissionen kan förväntas bli fulltecknad. Emissionslikviden avses användas för fortsatt finansiering av verksamheten under återöppnandet av Viscariagruvan.

Viscarias avsikt är att genomföra den Riktade Emissionen med avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt, med stöd av emissionsbemyndigandet från årsstämman den 8 maj 2025. Teckningskursen och det totala antalet emitterade aktier i den Riktade Emissionen kommer att fastställas genom ett accelererat book building-förfarande som kommer att påbörjas omedelbart efter offentliggörandet av detta pressmeddelande och förväntas att avslutas innan handeln påbörjas på Nasdaq Stockholm den 23 oktober 2025. Book building-förfarandet kan komma att förkortas eller förlängas och kan när som helst avbrytas utan föregående underrättelse. Viscaria kommer att offentliggöra utfallet i den Riktade Emissionen genom ett pressmeddelande efter att book building-förfarandet har avslutats. Genom den Riktade Emissionen avser Bolaget att bredda och förstärka aktieägarbasen.

Syftet med Kapitalanskaffningen är att säkra delar av den totala finansieringen för återöppningen av Viscariagruvan. Emissionslikviden ska användas i ungefär lika delar för (i) investeringar avseende bygg-, anläggnings- och processutrustning för anrikningsverk, (ii) diverse infrastrukturinvesteringar, (iii) gruvavvattning och gruvrehabilitering, (iv) deposition för efterbehandling samt (v) övriga mindre investeringar och löpande driftskostnader.

Bolaget erhöll miljötillstånd från mark- och miljödomstolen vid Umeå tingsrätt den 6 maj 2024 och tillståndet vann laga kraft den 16 april 2025. Det totala kapitalbehovet för återöppningen av Viscariagruvan beräknas att uppgå till ungefär 6,7 MDSEK, under antagande om att cirka 60 procent finansieras med skuld. Sedan slutet av maj 2020 och fram till 30 september 2025 har cirka 2,2 MDSEK investerats i Bolaget och det initiala fokuset har varit att säkerställa och öka mineraltillgångar och annan gruvdrift såsom infrastrukturinvesteringar, gruvdesign och metallurgi samt investeringar i miljötillståndsprocessen. Den totala kassan i slutet av september 2025 uppgick till cirka 317 MSEK.

Avseende skuldfinansieringen har Bolaget, som tidigare kommunicerat genom ett pressmeddelande den 14 oktober 2025, mandaterat ett syndikat av de ledande globala finansinstituten Société Générale och ING att arrangera ett strukturerat skuldbaserat projektfinansieringsprojekt på upp till cirka 3,9 MDSEK (inklusive en så kallad cost overrun facility om cirka 370 MSEK). Detta lånemandat utgör en viktig milstolpe i projektfinansieringsprocessen för återöppningen av Viscariagruvan.

I linje med motiveringarna för de riktade nyemissionerna som genomfördes under 2024 och 2023 bedömer styrelsen att det framtida kapitalbehovet förutsätter en fortsatt breddning av ägarbasen med ytterligare kapitalstarka aktieägare som kan stödja Bolaget långsiktigt. Genom den Riktade Emissionen är Bolagets förhoppning att erhålla fler långsiktiga, kapitalstarka, institutionella aktieägare, vilka kan ha finansiella möjligheter att stötta Bolaget med kapital i framtida kapitaliseringar, framför allt i den planerade Företrädesemissionen. Vidare anser Bolaget att den Riktade Emissionen i kombination med den planerade Företrädesemissionen stärker Bolagets förhandlingsposition i den nu pågående projektfinansieringsprocessen. Det bedöms vidare gynnsamt för intresset från nya institutionella investerare att delta i den Riktade Emissionen om även befintliga aktieägare deltar, eller i visst fall ökar sitt innehav, eftersom dessa större befintliga aktieägare under en längre tid har kunnat följa och skapa sig en bättre förståelse för projektet; ett projekt som är komplext i noterad miljö och därmed även mycket ovanligt på den svenska kapitalmarknaden. Som styrelsen tidigare och idag kan konstatera har en stor andel av de befintliga aktieägarna ställt sig positiva till att Bolagets kapitalbehov även täcks genom riktade nyemissioner när detta bedöms vara till fördel för Bolaget och samtliga aktieägare.

Styrelsen anser att den Riktade Emissionen och Företrädesemissionen utgör en bra helhetslösning för att täcka delar av Bolagets mycket stora kapitalbehov, där den Riktade Emissionen – och det stöd som har uttryckts för Företrädesemissionen i denna – utgör en viktig förutsättning för att kunna genomföra Företrädesemissionen på ett så bra sätt som möjligt för Bolaget. Styrelsen anser också att samtliga befintliga aktieägare ska få möjlighet att stötta Bolagets fortsatta utveckling, vilket de kommer att beredas tillfälle att göra i den planerade Företrädesemissionen.

Styrelsens samlade bedömning är att skälen för att genomföra den Riktade Emissionen nu, och på detta sätt, och därigenom säkerställa finansiering, bredda aktieägarbasen samt dessutom utöka vissa institutionella och professionella befintliga aktieägares långsiktiga engagemang i och ansvar för Bolaget, kraftigt överväger skälen som motiverar huvudregeln, att enbart ge ut aktier med företrädesrätt för befintliga aktieägare. Styrelsen bedömer således att en nyemission med avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt ligger i Bolagets och samtliga aktieägares intresse, och noterar att samtliga aktieägare kommer att kunna delta i den planerade Företrädesemissionen.

Att Bolaget har tagit upp aktieägarlån från ett fåtal större ägare har inte påverkat nu nämnda överväganden då avsikten var och är att dessa ska konverteras till eget kapital varav till viss del i den efterföljande Företrädesemissionen, varvid Bolagets bedömning är att tidpunkt och emissionsform för sådan konvertering är av underordnad betydelse.

Genom att teckningskursen i den Riktade Emissionen fastställs genom ett book building-förfarande bedömer styrelsen att emissionens teckningskurs kommer att vara marknadsmässig, på så sätt att den återspeglar aktuella marknadsförhållanden och efterfrågan hos investerare.

Bolagets största aktieägare Thomas von Koch (genom bolag) och aktieägaren Jan Ståhlberg kommer att delta med totalt cirka 200 MSEK i den Riktade Emissionen.

Både Thomas von Koch och Jan Ståhlberg har även uttryckt sina avsikter att teckna sina respektive pro rata-andelar i den kommande Företrädesemissionen samt att garantera Företrädesemissionen upp till ett belopp motsvarande tre gånger sina respektive pro rata-andelar efter den Riktade Emissionen. Thomas von Kochs och Jan Ståhlbergs respektive teckningar avses ske till cirka 50 procent genom kvittning av utestående aktieägarlån. För det fall Thomas von Kochs och Jan Ståhlbergs respektive avsedda garantiåtaganden behöver tas i anspråk kommer även detta att ske till cirka 50 procent genom kvittning av utestående aktieägarlån. Ingen ersättning utgår för de avsedda garantiåtagandena.

Övriga tre långivare i aktieägarlånet har också uttryckt sin avsikt att teckna sina respektive pro rata-andelar i Företrädesemissionen genom en kombination av kvittning av utestående aktieägarlån och kontanta medel. Sammantaget förväntas cirka 125 MSEK av Bolagets utestående aktieägarlån kvittas i Företrädesemissionen genom teckning av långivarnas respektive pro rata-andelar (förutsatt att de avsedda garantiåtagandena inte behöver tas i anspråk). I tillägg till dessa långivare har ett antal ytterligare investerare, däribland fonder förvaltade av Swedbank Robur, samt Fjärde AP-fonden och JOHECO AB, uttryckt intresse att delta i Företrädesemissionen med sina respektive pro rata-andelar. Sammantaget innebär detta att Företrädesemissionen kan förväntas bli fulltecknad.

Bolaget avser att kalla till en extra bolagsstämma där styrelsen kommer att föreslå att stämman beslutar om ett bemyndigande för styrelsen att besluta om den planerade Företrädesemissionen, vilken förväntas slutföras senast under första kvartalet 2026. Kallelse till den extra bolagsstämman kommer att offentliggöras inom kort. Villkoren för Företrädesemissionen kommer att kommuniceras i anslutning till styrelsens avsedda beslut därom.

I samband med den Riktade Emissionen har Bolaget åtagit sig att, med sedvanliga undantag, inte emittera ytterligare aktier under en period om 90 kalenderdagar från likviddagen. Dessutom har Bolagets styrelseordförande, verkställande direktör respektive ekonomichef samt Thomas von Koch, åtagit sig att, med vissa undantag, inte sälja några aktier i Viscaria under en period om 90 kalenderdagar från likviddagen. Den efterföljande Företrädesemissionen omfattas inte av åtagandena.

Rådgivare
Handelsbanken och SEB är Joint Global Coordinators och Joint Bookrunners och Snellman Advokatbyrå AB är legal rådgivare till Bolaget. Advokatfirman Cederquist KB är legal rådgivare till Joint Global Coordinators och Joint Bookrunners.

För mer information, vänligen kontakta:
Jörgen Olsson, VD
Mobil: +46 (0) 703 – 420 570
E-post: [email protected]

Karin Svensson, kommunikationschef
Mobil: +46 (0) 761 – 169 190
E-post: [email protected]

[email protected] eller www.viscaria.com

Om Viscaria
Gruvaktiebolaget Viscaria är ett bolag som skalar upp till att bli ett modernt och ansvarsfullt producerande gruvbolag genom återöppnandet av Viscariagruvan i Kiruna. Fyndighetens höga kopparhalt, bedömda mineraltillgångar, geografiska placering samt växande team av erfarna medarbetare ger Bolaget goda förutsättningar att bli en viktig leverantör av kvalitativ och ansvarsfullt producerad koppar – en metall som har en helt central roll i Sveriges och Europas klimatomställning. Utöver Viscariagruvan innehar Bolaget ett antal bearbetningskoncessioner och undersökningstillstånd i Arvidsjaur (Eva, Svartliden, Granliden) och Smedjebacken (Tvistbogruvan) – samtliga i Sverige. Moderbolagets aktier är noterade på Nasdaq Stockholm Main Market (ticker VISC).

VIKTIG INFORMATION
Publicering, offentliggörande eller distribution av detta pressmeddelande kan i vissa jurisdiktioner vara föremål för restriktioner enligt lag och personer i de jurisdiktioner där detta pressmeddelande har offentliggjorts eller distribuerats bör informera sig om och följa sådana legala restriktioner. Mottagaren av detta pressmeddelande ansvarar för att använda detta pressmeddelande och informationen häri i enlighet med tillämpliga regler i respektive jurisdiktion. Detta pressmeddelande utgör inte ett erbjudande att sälja eller en inbjudan avseende ett erbjudande att förvärva eller teckna värdepapper som emitterats av Bolaget i någon jurisdiktion där sådant erbjudande skulle vara i strid med gällande regler eller kräva registrering eller andra åtgärder. Kopior av detta meddelande får inte göras i och får inte distribueras eller skickas till Australien, Belarus, Hongkong, Kanada, Nya Zeeland, Ryssland, Schweiz, Singapore, Storbritannien, Sydafrika, USA eller någon annan jurisdiktion där distributionen av detta pressmeddelande skulle vara i strid med gällande regler eller kräva registrering eller andra åtgärder.

Värdepapperna som omnämns häri har inte och kommer inte att registreras i enlighet med den vid var tid gällande U.S. Securities Act från 1933 (“Securities Act“), eller enligt kapitalmarknadslagstiftning i delstat eller annan amerikansk jurisdiktion, och får följaktligen inte erbjudas eller säljas i USA utan ett undantag från, eller i en transaktion som ej omfattas av, registreringskrav enligt Securities Act samt i enlighet med tillämplig delstatlig värdepappersrätt i USA. Bolaget avser inte att registrera någon del av den Riktade Emissionen i USA eller genomföra ett offentligt erbjudande av aktier i USA.

Värdepapperna som omnämns häri har inte och kommer inte att registreras i enlighet med tillämplig värdepappersrätt i Australien, Belarus, Hongkong, Kanada, Nya Zeeland, Ryssland, Schweiz, Singapore, Storbritannien, eller Sydafrika och får, förutom i enlighet med vissa undantag, inte erbjudas eller säljas i eller till eller till förmån för någon person som har sin hemvist, eller befinner sig eller är bosatt i, Australien, Belarus, Hongkong, Kanada, Nya Zeeland, Ryssland, Schweiz, Singapore, Storbritannien, eller Sydafrika. Inget offentligt erbjudande av de värdepapper som beskrivs häri kommer att ske i Australien, Belarus, Hongkong, Kanada, Nya Zeeland, Ryssland, Schweiz, Singapore, Storbritannien, eller Sydafrika.

Detta pressmeddelande är inte ett prospekt enligt betydelsen i Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2017/1129 av den 14 juni 2017 och dess delegerade och implementerade förordningar (”Prospektförordningen”) och har inte godkänts av någon regulatorisk myndighet i någon jurisdiktion. Bolaget har inte godkänt något erbjudande till allmänheten av värdepapper i någon medlemsstat i EES och inget prospekt har tagits fram eller kommer att tas fram i samband med den Riktade Emissionen. I varje EES-medlemsstat riktar sig detta meddelande endast till “kvalificerade investerare” i den medlemsstaten enligt Prospektförordningens definition.

I Storbritannien distribueras och riktas detta dokument, och annat material avseende värdepapperen som omnämns häri, endast till, och en investering eller investeringsaktivitet som är hänförlig till detta dokument är endast tillgänglig för och kommer endast att kunna utnyttjas av, “kvalificerade investerare” (enligt definitionen i paragraf 86(7) i den brittiska Financial Services and Markets Act 2000) som är (i) personer som har professionell erfarenhet av verksamhet som rör investeringar och som faller inom definitionen av “professionella investerare” i artikel 19(5) i den brittiska Financial Services and Markets Act 2000 (Financial Promotion) Order 2005 (“Ordern“); eller (ii) personer med hög nettoförmögenhet som avses i artikel 49(2)(a)-(d) i Ordern (alla sådana personer benämns gemensamt “relevanta personer”). En investering eller en investeringsåtgärd som detta meddelande avser är i Storbritannien enbart tillgänglig för relevanta personer och kommer endast att genomföras med relevanta personer. Personer som inte är relevanta personer ska inte vidta några åtgärder baserat på detta pressmeddelande och inte heller agera eller förlita sig på det.

Ett investeringsbeslut med anledning av den Riktade Emissionen ska göras på grundval av all offentligt tillgänglig information avseende Bolaget och de emitterade aktierna. Informationen i detta pressmeddelande offentliggörs endast som bakgrundsinformation och gör inte anspråk på att vara fullständig. En investerare bör således inte förlita sig på informationen i detta pressmeddelande eller dess riktighet eller fullständighet. Detta pressmeddelande varken identifierar eller utger sig för att identifiera de risker (direkta eller indirekta) som kan vara förknippade med en investering i Bolaget eller de nyemitterade aktierna.

Detta pressmeddelande utgör inte en rekommendation för eventuella investerares beslut avseende den Riktade Emissionen. Varje investerare eller potentiell investerare bör genomföra en egen undersökning, analys och utvärdering av verksamheten och informationen som beskrivs i detta pressmeddelande och all offentligt tillgänglig information. Priset och värdet på värdepapperen kan minska såväl som öka. Uppnådda resultat utgör ingen vägledning för framtida resultat. Varken innehållet på Bolagets webbplats eller annan webbplats som är tillgänglig genom hyperlänkar på Bolagets webbplats är inkorporerade i eller utgör del av detta pressmeddelande.

Att inte följa dessa anvisningar kan medföra en överträdelse av Securities Act eller tillämpliga lagar i andra jurisdiktioner.

Ingen av Bolaget, Joint Bookrunners eller till dem närstående bolag eller deras respektive styrelseledamöter, funktionärer, anställda, rådgivare eller agenter åtar sig något ansvar för att uppdatera, komplettera, revidera eller hålla informationen i detta pressmeddelande aktuell eller tillhandahålla mottagaren härav av ytterligare information som kan uppstå i samband därmed.

FRAMÅTRIKTADE UTTALANDEN
Detta pressmeddelande innehåller framåtriktade uttalanden som avser Bolagets avsikter, bedömningar eller förväntningar avseende Bolagets framtida resultat, finansiella ställning, likviditet, utveckling, utsikter, förväntad tillväxt, strategier och möjligheter samt de marknader inom vilka Bolaget är verksamt. Framåtriktade uttalanden är uttalanden som inte avser historiska fakta och kan identifieras av att de innehåller uttryck som “anser”, “förväntar”, “förutser”, “avser”, “uppskattar”, “kommer”, “kan”, “förutsätter”, “bör” “skulle kunna” och, i varje fall, negationer därav, eller liknande uttryck. De framåtriktade uttalandena i detta pressmeddelande är baserade på olika antaganden, vilka i flera fall baseras på ytterligare antaganden. Även om Bolaget anser att de antaganden som reflekteras i dessa framåtriktade uttalanden är rimliga, kan det inte garanteras att de kommer att infalla eller att de är korrekta. Då dessa antaganden baseras på antaganden eller uppskattningar och är föremål för risker och osäkerheter kan det faktiska resultatet eller utfallet, av många olika anledningar, komma att avvika väsentligt från vad som framgår av de framåtriktade uttalandena. Sådana risker, osäkerheter, eventualiteter och andra väsentliga faktorer kan medföra att den faktiska händelseutvecklingen avviker väsentligt från de förväntningar som uttryckligen eller underförstått anges i detta pressmeddelande genom de framåtriktade uttalandena. Bolaget garanterar inte att de antaganden som ligger till grund för de framåtriktade uttalandena i detta pressmeddelande är korrekta och varje läsare av pressmeddelandet bör inte opåkallat förlita sig på de framåtriktade uttalandena i detta pressmeddelande. Den information, de uppfattningar och framåtriktade uttalanden som uttryckligen eller underförstått framgår häri lämnas endast per dagen för detta pressmeddelande och kan komma att förändras. Varken Bolaget eller någon annan åtar sig att se över, uppdatera, bekräfta eller offentligt meddela någon revidering av något framåtriktat uttalande för att återspegla händelser som inträffar eller omständigheter som förekommer avseende innehållet i detta pressmeddelande, såtillvida det inte krävs enligt lag eller Nasdaq Stockholms regelverk för emittenter.

UPPLYSNING TILL INVESTERARE ENLIGT LAG (2023:560) OM GRANSKNING AV UTLÄNDSKA DIREKTINVESTERINGAR
Bolaget har gjort bedömningen att lag (2023:560) om granskning av utländska direktinvesteringar gäller för Bolagets verksamhet, vilket kräver att investerare, under vissa förutsättningar, anmäler till, och i förekommande fall erhåller godkännande från, Inspektionen för strategiska produkter. Investerare bör göra sin egen bedömning av huruvida anmälningsskyldighet föreligger innan något investeringsbeslut avseende de värdepapper som avses i den Riktade Emissionen fattas. För mer information, vänligen besök Inspektionen för strategiska produkters webbplats, www.isp.se.

INFORMATION TILL DISTRIBUTÖRER
I syfte att uppfylla de produktstyrningskrav som återfinns i: (a) Europaparlamentets och rådets direktiv 2014/65/EU om marknader för finansiella instrument, i konsoliderad version, (“MiFID II“); (b) artikel 9 och 10 i Kommissionens delegerade direktiv (EU) 2017/593, som kompletterar MiFID II; och (c) nationella genomförandeåtgärder (tillsammans “Produktstyrningskraven i MiFID II“) samt för att friskriva sig från allt utomobligatoriskt, inomobligatoriskt eller annat ansvar som någon “tillverkare” (i den mening som avses enligt Produktstyrningskraven i MiFID II) annars kan omfattas av, har Viscarias aktier varit föremål för en produktgodkännandeprocess, som har fastställt att dessa aktier är: (i) lämpliga för en målmarknad bestående av icke-professionella investerare och investerare som uppfyller kriterierna för professionella kunder och godtagbara motparter, såsom definierat i MiFID II (den ”Positiva Målmarknaden”); och (ii) lämpliga för spridning genom alla distributionskanaler som tillåts enligt MiFID II (”EU Målmarknadsbedömningen”). I syfte att uppfylla varje tillverkares produktgodkännandeprocess i Storbritannien, har målmarknadsbedömningen för Bolagets aktier lett till slutsatsen att: (i) målmarknaden för sådana aktier är endast godtagbara motparter som definierats i FCA Handbook Conduct of Business Sourcebook och professionella investerare som definierats i förordning (EU) 600 /2014 som är en del av brittisk lagstiftning genom European Union (Withdrawal) Act 2018) (”UK MiFIR”), och (ii) samtliga distributionskanaler för sådana aktier till godtagbara motparter och professionella klienter är lämpliga (”UK Målmarknadsbedömningen” tillsammans med EU Målmarknadsbedömningen ”Målmarknadsbedömningen”). Oaktat Målmarknadsbedömningen bör distributörer notera att: priset på Viscarias aktier kan sjunka och investerare kan förlora hela eller delar av sin investering, att Viscarias aktier inte är förenade med någon garanti avseende avkastning eller kapitalskydd och att en investering i Viscarias aktier endast är lämplig för investerare som inte är i behov av garanterad avkastning eller kapitalskydd och som (ensamma eller med hjälp av lämplig finansiell eller annan rådgivare) är kapabla att utvärdera fördelarna och riskerna med en sådan investering och som har tillräckliga resurser för att bära de förluster som en sådan investering kan resultera i. Omvänt är en investering i aktierna i Viscaria inte lämplig för investerare som behöver fullständigt kapitalskydd eller full återbetalning av investerat belopp, inte kan bära någon risk eller som kräver garanterad avkastning eller förutsebar avkastning (den ”Negativa Målmarknaden”, och tillsammans med den Positiva Målmarknaden, ”Målmarknaden”). Målmarknadsbedömningen påverkar inte andra krav avseende kontraktuella, legala eller regulatoriska försäljningsrestriktioner med anledning av den Riktade Emissionen. Vidare ska noteras att oaktat Målmarknadsbedömningen kommer Joint Bookrunners endast att tillhandahålla investerare som uppfyller kriterierna för professionella kunder och godtagbara motparter.

Målmarknadsbedömningen utgör, för undvikande av missförstånd, inte (a) en ändamålsenlighetseller lämplighetsbedömning i den mening som avses i MiFID II eller UK MiFIR eller (b) en rekommendation till någon investerare eller grupp av investerare att investera i, förvärva, eller vidta någon annan åtgärd avseende Viscarias aktier.

Varje distributör är ansvarig för att genomföra sin egen målmarknadsbedömning avseende Viscarias aktier samt för att besluta om lämpliga distributionskanaler.

Bifogade filer

Viscaria utreder förutsättningarna för att genomföra en riktad nyemission av aktier och meddelar Bolagets avsikt att genomföra en efterföljande företrädesemissionhttps://storage.mfn.se/4d3b41d3-1586-48aa-9b1d-8495e1c4b74d/viscaria-utreder-forutsattningarna-for-att-genomfora-en-riktad-nyemission-av-aktier-och-meddelar-bolagets-avsikt-att-genomfora-en-efterfoljande-foretradesemission.pdf

Nyheter om Gruvaktiebolaget Viscaria

Läses av andra just nu

Om aktien Gruvaktiebolaget Viscaria

Senaste nytt