Nyhet

Stora

Stora Ensos justerade rörelseresultat högre än väntat (uppdatering)

(Tillägg i hela nyheten)

Skogsindustribolaget Stora Enso redovisar en omsättning som var högre än väntat under andra kvartalet. Det justerade rörelseresultatet var också högre än väntat.

Omsättningen steg 22,6 procent till 2 592 miljoner euro (2 114). Utfallet kan jämföras med Factset analytikerkonsensus som låg på 2 323.

Rörelseresultatet blev 182 miljoner euro (226). Rörelsemarginalen var 7,0 procent (10,7).

Justerat rörelseresultat utföll på 364 miljoner euro (178), väntat var 297, med en justerad rörelsemarginal på 14,0 procent (8,4).

Resultatet före skatt var 152 miljoner euro (190).

Resultatet efter skatt blev 207 miljoner euro (144).

Resultat per aktie hamnade på 0,26 euro (0,19).

Utsikterna för helåret 2021 är oförändrade: Det operativa rörelseresultatet för 2021 förväntas bli högre än för 2020.

Stora Enso kommenterar också den framgångsrika starten av kraftlineranläggningen i Uleåborg där den negativa påverkan på det operativa rörelseresultatet för 2021 förväntas bli mellan 20 och 25 miljoner euro. Det är väsentligt mindre än tidigare beräkningar på 40 - 50 miljoner euro.

Stora Enso slutförde besparingarna i lönsamhetsprogrammet på 400 miljoner euro i slutet av andra kvartalet 2021, vilket är två kvartal tidigare än beräknat.

Stora Enso, MEURQ2-2021KonsensusFörändring mot konsensusQ2-2020Förändring
Nettoomsättning2 5922 32311,6%2 11422,6%
Rörelseresultat182226-19,5%
Rörelsemarginal7,0%10,7%
Rörelseresultat, justerat36429722,6%178104,5%
Rörelsemarginal, justerad14,0%12,8%8,4%
Resultat före skatt152190-20,0%
Nettoresultat20714443,8%
Resultat per aktie, EUR0,260,1936,8%
Konsensusdata från Factset

http://media.finwire.com/media/FWM00630BC-table-1

Tips – Börskollens nyhetsbrev och aktieapp!

Nyhetsbrev: Varje vecka handplockar vi de mest läsvärda av tusentals nyheter från våra flöden och varvar med exklusiva intervjuer och tävlingar. Starta gratis prenumeration!

Aktieapp: Skapa bolagsbevakningar för dina favoritbolag och få automatiska pushnotiser vid aktienyheter och bolagshändelser. Ladda ner vår gratis app!

Nyheter om Stora Enso R

Läses av andra just nu

Tips från oss på Börskollen

Här tipsar vi om tjänster som vi på Börskollen själva gillar. Texten nedan innehåller annonslänkar och investeringar är alltid förenade med risk.

Investera enkelt och billigt i aktier och fonder

Hos Avanza kan du kostnadsfritt öppna konto för att kunna handla aktier. Om du ska handla fonder tipsar vi om SAVR där du betalar 30-50% mindre i avgifter. Spana också in vår stora fondrobot-guide där vi jämför de sex mest populära aktörerna – och den vi valt att investera i.

Världsledande nätmäklare för trading

Om du vill kunna handla fler olika marknader eller är nyfiken på att prova på trading rekommenderar vi istället eToro, som erbjuder courtagefri aktiehandel och möjlighet till CopyTrading (se vårt test av eToro här) eller IG med sin prisbelönta tradingapp, handel i över 17 000 instrument och svensktalande support.

Ett tips är att öppna konto hos flera av aktörerna för att nyttja alla fördelarna och de låga avgifterna.

Analysera dina favoritaktier med marknadens bästa tjänster

För dig som är nyfiken på teknisk eller fundamental analys tipsar vi om analystjänsterna TradingView och Börsdata. Plattformarna går att använda helt gratis och är annars väldigt prisvärda om du vill ha fler funktioner. Vi skulle inte klara oss utan dessa fantastiska tjänster!

Om aktien Stora Enso R

Mer från Finwire / Börskollen

Nyhetsbrev

Senaste nytt