906 bolag i konkurs senaste månaden – här är de 10 största
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

906 bolag i konkurs senaste månaden – här är de 10 största

906 bolag i konkurs senaste månaden – här är de 10 största

Sverige upplevde en ökning av antalet konkurser i maj jämfört med samma period förra året. Medan handeln och restaurangbranschen fortsätter att pressas, ser byggsektorn vissa tecken på återhämtning. Samtidigt minskade antalet stora konkurser.

  • Konkurserna ökade med 3% i maj jämfört med förra året.
  • Handeln och restaurangbranschen upplever fortsatt svårigheter.
  • Byggsektorn visar tecken på återhämtning.

Enligt Creditsafe försattes 906 aktiebolag i konkurs under maj, jämfört med 883 samma månad förra året. Trots en generell ökning syns en minskning av större konkurser, vilket resulterade i färre drabbade anställda, endast 1 755 jämfört med föregående års maj.

Konkursutvecklingen för maj är i linje med våra förväntningar. Men tyvärr ser vi fortfarande inte den vändning som krävs för att få igång ekonomin. Den ekonomiska oron och osäkerheten kring nya tullar dämpar såväl investeringsviljan som konsumenternas benägenhet att spendera. Det märks särskilt i branscher som handel och restaurang, där verksamheten är beroende av ökad konsumtion.

Henrik Jacobsson, VD på Creditsafe.

Handel och restaurang fortsatt under press

Under maj ökade konkurserna i handeln med 77% i partihandeln, 14% i e-handeln och 10% i detaljhandeln. Hotell och restaurangbranschen upplevde en uppgång på 31% jämfört med samma månad förra året.

Årsbasis visar också en fortsatt ökning i dessa sektorer, med restaurangbranschen som den största bidragsgivaren till ökningen hittills i år.

Vissa branscher visar positiva tecken

Byggsektorn minskade med 1% i maj, medan fastighetsbranschen såg en nedgång på 21% och industrin med 18% jämfört med maj förra året. Detta ger en viss optimism för dessa sektorer.

Var femte konkursat bolag i maj hade beviljats skatteanstånd. Två av de största konkurserna denna månad hade betydande skatteskulder, vilket enligt Jacobsson understryker de ekonomiska utmaningarna för många företag.

De största konkurserna i maj

Den största konkursen i maj drabbade byggföretaget Arkö Bostad AB i Norrköping, med 36 anställda och en omsättning på 224 miljoner kronor. Ett långvarigt tvistemål med en större kreditgivare uppges vara orsaken.

Andra större konkurser var Bevakningsgruppen Sverige AB i Skåne (109 anställda, 104 miljoner i omsättning) samt vindkraftsparken Aldermyrberget utanför Skellefteå (98 miljoner i omsättning).

På regional nivå har konkurserna ökat i fem län hittills i år – mest i Uppsala (+35 %), följt av Halland (+23 %), Västra Götaland (+14 %), Örebro (+8 %) och Skåne (+4 %). I övriga län syns en minskning.

Trots de ekonomiska svårigheterna registrerades 3 761 nya aktiebolag i Sverige under maj, en ökning med 3% jämfört med samma period förra året. Totalt har 19 641 nya bolag startats hittills i år.

De 10 största konkurserna i maj:

Företag Omsättning tkr Anställda Stad
1 Arkö Bostad AB 224 251 NORRKÖPING
2 Bevakningsgruppen Sverige AB 104 775 LUND
3
EB EEE LHI Vindkraftpark Aldermyrberget AB 98 639 STOCKHOLM
4 Stjernplan Fastighetsutveckling AB 89 724
STOCKHOLM
5 Stay Creative AB 75 183 STOCKHOLM
6 Forze AB 60 282 -
7 Järnkajen AB 47 481 HELSINGBORG
8 Nybos Bygg AB 47 253 BJURHOLM
9 STRAX Nordic AB 26 679 SUNDBYBERG
10 Peter Hahn AB 44 761 MALMÖ

Källa: Creditsafe.

Nyhetsbrev