ASML höjer prognosen – stark efterfrågan pressar leveranserna

Nederländska ASML – ledande tillverkare av utrustning till halvledarindustrin – höjer sin försäljningsprognos. Efterfrågan bedöms större än vad man kan leverera.
Efter det senaste dygnets marknadsoro kring AI-bolagen redovisar nu ASML ett styrkebesked i anslutning till tredje kvartalet. Företaget, Europas högst värderade börsbolag, höjer sin försäljningsprognos för 2026 efter att vinsten för tredje kvartalet landat på 5 miljarder euro. Detta kan jämföras med 2,1 miljarder samma period 2025.
ASML som är ensamt om att tillverka avancerade litografimaskiner som i sin tur används vid tillverkning av tillverkning av mikrochip, uppger samtidigt att efterfrågan för 2027–28 bedöms så stor att man inte kan möta den. Vissa kunder får i stället lägga order för leverans 2029 och till och med 2030.




Laddar kommentarer…