Colt räknar med dubblad försäljning

Vapentillverkaren Colt räknar med att dubbla både försäljning och vinst på fem år. Förvärv och ökade offentliga säkerhetsinvesteringar väntas driva utvecklingen.
Prag-baserade Colt är ett av alla företag som gynnas av den ökade geopolitiska osäkerheten i världen, som leder till större satsningar på försvar och säkerhet.
Siktet är nu inställt på att dra in två miljarder euro intäkter och få upp vinsten till 400 miljoner euro till 2030. Det är i runda slängar dubbelt så mycket som målen för 2025, enligt styrelseordförande Jan Drahota.
– Det finns ett starkt inslag av organisk tillväxt, men troligen kommer över hälften av tillväxten vara relaterad till förvärv, säger han på en telefonkonferens.
Aktien steg med 3 procent på Pragbörsen efter beskedet, som kom i en delårsrapport där Colt slog förväntningarna och samtidigt presenterade både utdelning och återköp av aktier.
Källa: TT