Nyhet

Dieselpriset skjuter i höjden efter oroligheter i Mellanöstern

Dieselpriset skjuter i höjden efter oroligheter i Mellanöstern
Drivmedelspriserna stiger kraftigt. Bild: Pontus Lundahl/TT

Efter förnyade krigshandlingar i Mellanöstern – nu kommer notan. På ett par dagar har dieselpriset stigit närmare 1,50 kronor litern.

60 öre på tisdagen, ytterligare 80 öre litern på onsdagen i takt med stigande världsmarknadspriser på olja. Drivmedelskedjorna höjer priset på diesel kraftigt. Bensinpriset stiger mindre, drygt 50 öre litern på två dagar, enligt kedjornas företagspriser som listas på deras sajter och som indikerar lika stora prisförändringar även för privatbilister.

Det nya literpriset blir runt 18,60 för dieseln och strax över 15 kronor för bensinen.

Det var i helgen som kriget mellan USA och Iran tog ny fart med följdverkningar på oljetransporterna genom det så viktiga Hormuzsundet.

Sedan regeringen vid halvårsskiftet sänkte drivmedelsskatten med 3 kronor litern ligger ändå priserna på relativt låga nivåer.