Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter
BörskollenFör dig med koll på börsen

Nyhet

Dyr morgonrutin: Därför gräver kaffekoppen hål i plånboken

Dyr morgonrutin: Därför gräver kaffekoppen hål i plånboken
Kaffepriset har bivit ett tydligt riktmärke för hur inflationen smyger sig in i svenskarnas vardag. Bild: Montage

Att starta dagen med en kopp kaffe har blivit en dyr vana. Priset har ökat med hela 22 procent på ett år, och det är inte bara bönorna som drar iväg – många matvaror har blivit dyrare i år. För svenska hushåll märks det direkt i plånboken.

Kaffebryggaren puttrar, men nu ekar det tommare i både burken och hushållskassan. Under januari steg kaffepriset med 2,2 procent, och på årsbasis har det alltså skjutit i höjden med hela 22 procent. Det är den största ökningen av alla livsmedel och ett tydligt tecken på att familjens matbudget pressas från flera håll.

Inte bara kaffepriset som skjuter i höjden

Att kaffepriset sticker ut beror på flera faktorer, där globala råvarupriser, väderproblem i odlingsländer och störningar i handelsflöden spelar in. Men det är inte bara kaffeälskare som får känna av det. Totalt steg priserna på livsmedel och alkoholfria drycker med 0,3 procent i januari och med 3,2 procent jämfört med samma månad i fjol. Siffror som visar att Sverige fortfarande har en seg inflationstrend på mat.

Matpriserna stiger generellt – vilka varugrupper påverkas mest?

Kaffet toppar listan, men fler varor har hoppat på prisraketen. Sillkonserver blev 13 procent dyrare på bara en månad, och färsk lax steg med 6 procent. Tomater och gurka ökade med 9 respektive 8 procent. Oljor, fetter och kött har också blivit märkbar dyrare. Samtidigt har spannmål och vissa drycker gått ned i pris, vilket ger en spretig bild.

Prisökningarna på livsmedel och alkoholfria drycker var något lägre i januari jämfört med de senaste åren. Priserna brukar stiga i januari, det mönstret är inte lika tydligt i år.

Caroline Neander, prisstatistiker på SCB

Prisfall i vissa livsmedel

Alla matpriser rör sig inte uppåt. Pasta, svamp, korv och päron har faktiskt blivit billigare både under månaden och året. Spannmål föll med 1,2 procent i januari och med 0,6 procent på årsbasis. Socker och läskedrycker blev också marginellt billigare senaste månaden, medan gul lök följde säsongsmönstret och sjönk drygt 3 procent.

Sammanfattningsvis: Kaffepriset har bivit ett tydligt riktmärke för hur inflationen smyger sig in i svenskarnas vardag. Med stigande matpriser och en fortsatt osäker marknad är hushållens ekonomi under press. Frågan är hur länge svenskarna är villiga att betala för sin morgonkopp – och om mattrenden vänder när året rullar vidare.

Nyhetsbrev