Elon Musk: "Strejken i Sverige är överspelad"
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Elon Musk: "Strejken i Sverige är överspelad"

Elon Musk: "Strejken i Sverige är överspelad"

Teslas VD Elon Musk rapporterar att strejken i Sverige är över och att saker rör sig i rätt riktning. Detta kom fram under en intervju med Nicolai Tangen, VD för den norska oljefonden. Musk's uttalande kommer efter månader av fackliga konflikter inom Teslas svenska verksamhet.

  • Enligt Elon Musk, Teslas VD, är strejken i Sverige över och verksamheten är i "ganska god form".
  • Strejken, som drivits av IF Metall sedan oktober förra året, har involverat flera fackförbund i Sverige och de nordiska länderna.
  • Den norska oljefonden äger 0,98 procent av kapitalet i Tesla.

Elon Musk, Teslas VD, uttalade sig nyligen om den pågående strejken i Sverige. Musk menar att "stormen har dragit förbi på den fronten" och att saker är på rätt spår i Sverige. Sverigechefen Jens Stark har tidigare betonat att verksamheten i stor utsträckning fortgår som vanligt.

Strejken bland verkstadsarbetare

Sedan oktober förra året har fackförbundet IF Metall drivit en strejk bland verkstadsarbetare i Sverige. Efter det har flera andra fackförbund i Sverige och Norden trappat upp sina blockader mot Tesla. Trots detta påpekar Musk att verksamheten fortsätter "i ganska god form".

Detta skriver Dagens Industri, rapporterar nyhetsbyrån Finwire.

Norska oljefondens inblandning

Intervjun där Musk gjorde uttalandet var med Nicolai Tangen, VD för den norska oljefonden. Oljefonden äger 0,98 procent av kapitalet i Tesla. För oss på Börskollen är det intressant att följa hur dessa ekonomiska och arbetsrelaterade utmaningar påverkar företagets aktievärde och verksamhet.

Börskollen om Tesla

Tesla är en amerikansk fordonstillverkare. Bolaget är specialiserade inom eldrivna fordon, där fordonen helt ämnas drivas på el under samma varumärke. Bolaget har även ett globalt supercharger nätverk som möjliggör snabb laddning innan avfärd. Produktionen av bilarna utgår ifrån egna produktionsanläggningar inom den nordamerikanska marknaden. Huvudkontoret är beläget i Palo Alto.

Hos Börskollen hittar du löpande aktuell rapportering om Tesla, så som nyheter, pressmeddelanden, analyser, rekommendationer, blankning, insynstransaktioner och mycket mer. Vi rekommenderar vår app för bästa koll.

Nyhetsbrev