Elpriserna passerar gränsen för elstöd – södra Sverige särskilt utsatt

Höga elpriser riskerar att drabba hushåll och företag i vinter. Särskilt i södra Sverige ligger priserna just nu på nivåer över gränsen för elstöd.
Under torsdagen kommer energiminister Ebba Busch (KD) och en rad myndighetschefer till riksdagens näringsutskott för att rapportera om energiläget inför vintern. Därefter håller Busch även en pressträff.
Svenska kraftnäts senaste prognos visar att risken för effektbrist är låg. Men att det finns tillräckliga resurser för att möta elbehovet är inte samma sak som att prisnivån är stabil. Risken för höga elpriser för hushåll är fortsatt påtaglig, skriver Svenska kraftnät.
Just nu finns flera faktorer som driver upp elpriset. Konflikten i Mellanöstern eldar på världsmarknadspriset på naturgas, vattenmagasinen i Sverige och Norge är lägre än normalt och det finns begränsningar i överföringskapacitet från norra till södra Sverige.
Särskilt i södra Sverige, i elområde SE4, har elpriserna varit höga den senaste tiden. Spotpriset hittills i oktober ligger där på i genomsnitt 1,54 kr/kWh på elbörsen.
Högkostnadsskyddet för höga elpriser, som infördes i november 2025 och löper under hela 2026, gäller om det genomsnittliga elpriset under en månad överstiger 1,5 kr/kWh inom ett elområde.
Förra vintern betalades ett tillfälligt el- och gasstöd ut för januari och februari som kompensation för höga energikostnader, på grund av en kall vinter och det osäkra omvärldsläget.





Laddar kommentarer…