EU vill dubbla sina ståltullar

EU-kommissionen vill dubbla importtullarna på stål till 50 procent och samtidigt halvera den tullfria kvoten.Europa måste sluta vara naivt, säger industrikommissionären Stéphane Séjourné.
Tisdagens förslag innebär att tullarna på stål från utanför EU höjs från 25 procent till 50 procent på volymer som överskrider nuvarande importkvot. Och den kvoten vill man samtidigt minska med 47 procent, till 18,3 miljoner ton om året.
”För att rädda våra stålverk och våra europeiska jobb. Detta är Europas återindustrialisering”, skriver Séjourné på X.
Förslaget, som i sedvanlig ordning behöver godkännas av både EU-parlamentet och EU:s medlemsländer, ska permanent ersätta de nuvarande 25-procentiga skyddstullar som löper ut nästa år.
På en presskonferens i Strasbourg bedyrar Séjourné och EU:s handelskommissionär Maros Sefcovic att EU-förslagen är förenliga med internationella WTO-regler.
Samtidigt anser man att man måste agera för att rädda jobb och möta konkurrensen från ”global överproduktion” – framför allt från Kina.
– Vi ber inte om ursäkt för att vi skyddar den europeiska stålmarknaden, säger Séjourné.
Jernkontoret, den svenska järn- och stålindustrins branschorganisation, gläds över förslaget.
”Dagens förslag är helt nödvändigt för att den svenska och europeiska stålindustrin ska överleva”, säger vd Annika Roos i ett pressmeddelande.
”Det som i dag presenterades är avgörande för att bekämpa den orättvisa konkurrensen från framför allt Kina.”
Källa: Wiktor Nummelin/TT