EU:s handelsutskott samlas akut – oro efter USA:s tullbeslut

EU analyserar nu implikationerna av tullbeslutet från USA:s högsta domstol. Parlamentets handelsutskott håller krismöte på måndag gällande sommarens tulluppgörelse mellan EU och USA.
”Vi noterar beslutet från USA:s högsta domstol och analyserar det noggrant”, skriver Olof Gill, sakpolitisk talesperson för EU-kommissionen i handelsfrågor på X.
EU står i nära kontakt med Trumpregeringen för att få klarhet i vilka åtgärder de avser att vidta, uppger han och skriver vidare: ”Företag på båda sidor av Atlanten är beroende av stabilitet och förutsägbarhet".
Senare på fredagskvällen gick president Donald Trump till motattack mot domstolsbeslutet och tillkännagav nya svepande globala tullar på 10 procent, utifrån en annan lagstiftning, ovanpå ”normala tullar som redan tas ut".
Det är oklart om Trump tänker hålla sig till den tulluppgörelse som EU nådde med USA i somras. Ett krismöte inom EU-parlamentets handelsutskott hålls på måndag för att utvärdera situationen, uppger dess ordförande Bernd Lange.
Utskottet hade planerat att gå vidare i processen med att godkänna handelsavtalet med USA, en process som pausades under Trumps nu avblåsta tullhot i samband med Grönlandskrisen. En omröstning i den frågan har varit planerad till tisdag.



