EU satsar på historiskt handelsavtal med Indien – ny allians växer fram

När det knakar med USA siktar EU i stället på ett gigantiskt handelsavtal med Indien. En viktig signal till omvärlden, säger Svenskt Näringslivs vd Jan-Olof Jacke på plats i Delhi.
Indiens premiärminister Narendra Modi håller tidigt på tisdagsmorgonen toppmöte med gästande EU-ledarna Ursula von der Leyen och António Costa.
Då är tanken att man också ska gå i mål med minst två tunga avtal.
Tungt och ganska givet är att EU:s utrikeschef Kaja Kallas kan skriva under ett säkerhets- och försvarspartnerskap med Indien.
Ännu tyngre, men ännu inte lika givet, är att det dessutom blir avslut för ett omfattande handelsavtal som knyter ihop nästan två miljarder människor.
Bilar, stål och vin
Förhandlingarna pågår in i det sista.
Bland annat väntas Indien kraftigt minska sina tullar för import av europeiska bilar från upp till 110 procent ner till 40 procent, enligt nyhetsbyrån Reuters.
Lägre tullar väntar även för bland annat vin, sprit och olivolja, samtidigt som Indien hoppas bli undantagna från nya europeiska ståltullar.
En av stötestenarna är EU:s så kallade koldioxidtull (CBAM) som tas ut på vissa varor från länder med lägre klimatambitioner än EU.
”Viktig milstolpe”
Svenskt näringslivs vd Jan-Olof Jacke håller tummarna för en lösning.
– Osvuret är bäst och inget är klart förrän det är helt klart, men det är en viktig milstolpe att vi har kommit hit och det är en viktig signal vi skickar till omvärlden, säger han på telefon från Indien, där han ingår i den europeiska delegationen.
Samtalen har gått betydligt snabbare än de flesta har förväntat sig. Mycket beror på USA:s betydligt mer konfrontatoriska handelspolitik under president Donald Trump.
– När andra söker protektionism och när omvärldsläget är så instabilt, då blir det mer attraktivt att komma vidare och komma till avslut, säger Jacke.
Framsteg och bakslag
EU:s handelspolitik har på sistone omgärdats av både framsteg och bakslag. Ett handelskrig med USA är fortfarande inte helt avvärjt, samtidigt som det gungar rejält kring storavtalet med Mercosur-länderna i Sydamerika.
Avtalet har visserligen precis godkänts med pompa och ståt – men har genast skickats till EU:s domstol efter protester bland jordbrukare och i EU-parlamentet.
Svenskt Näringsliv tror dock inte att avtalet med Indien riskerar att råka ut för samma sak.
– Med all sannolikhet så är det ytterst begränsat på jordbruksområdet och det underlättar förmodligen möjligheterna att komma till ett finalt avtal så småningom, säger Jan-Olof Jacke.



