EU ska påskynda tullsamtal med USA
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

EU ska påskynda tullsamtal med USA

EU ska påskynda tullsamtal med USA

EU ska påskynda förhandlingarna med USA om handelstullar för att undvika ett handelskrig, rapporterar Bloomberg.

– Det finns en ny drivkraft i förhandlingarna, säger EU-kommissionens talesperson Paula Pinho enligt nyhetsbyrån.

Beskedet kommer dagen efter det att EU-kommissionens ordförande Ursula von der Leyen talat i telefon med USA:s president Donald Trump.

– De kom överens om att både påskynda förhandlingarna och att hålla nära kontakt, säger Pinho.

Efter telefonsamtalet meddelade Trump att USA förlänger pausen för tullar på varor från EU till den 9 juli.

– Vi hade ett mycket trevligt samtal och jag gick med på att flytta datumet, sade Trump till reportrar på söndagen.

I fredags hotade Trump med att införa 50-procentiga tullar på varor från EU från och med den 1 juni – och förklarade att han "inte söker en uppgörelse" med EU i frågan om handelstullar. Det utspelet fick börserna i Sverige och övriga Europa att falla.

Trumpregeringen införde den 2 april 20-procentiga tullar på alla varor från EU, men halverade dem en vecka senare till 10 procent i 90 dagar för att ge utrymme för förhandlingar.

Källa: TT

Nyhetsbrev