Eye Security säkrar 36 miljoner euro i ny finansieringsrunda
Den Europeiska cybersäkerhetsstartupen Eye Security har avslutat en ny finansieringsrunda med imponerande 36 miljoner euro i ryggen. Enligt Wall Street Journal innebär detta en mer än fördubbling jämfört med företagets föregående runda. Bland investerarna återfinns bland annat JP Morgan Chase samt tidigare uppbackarna Tin Capital och Bessemer Ventures.
- Eye Security samlar in 36 miljoner euro i en ny finansieringsrunda.
- Investerare inkluderar JP Morgan Chase, Tin Capital och Bessemer Ventures.
- Företaget planerar att utnyttja det nya kapitalet för att expandera på sina befintliga marknader och öppna upp nya.
Nederländska Eye Security, som erbjuder cyberskydd till medelstora företag, gör sin totalt sjätte investering och sin andra i Europa genom JP Morgans tillväxtfond. Denna fond drog in över en miljard euro under förra våren, vilket visar på det starka intresset för cybersäkerhet och dess växande betydelse i dagens digitala landskap.
Detta skriver The Wall Street Journal, rapporterar nyhetsbyrån Finwire.
Expansion på horisonten
Med det nya kapitalet i ryggen, planerar Eye Security att expandera vidare på sina befintliga marknader i Nederländerna, Belgien och Tyskland. Företaget har även siktet inställt på att växa i andra europeiska länder. Denna expansion är en del av företagets ambitiösa tillväxtplaner och visar på dess starka ställning inom cybersäkerhetssektorn.
Som vi på Börskollen har påpekat tidigare, visar denna investeringsrunda tydligt att cybersäkerhet är en prioritering för både företag och investerare. Det speglar en värld där digital säkerhet blir allt mer central, och där företag som Eye Security spelar en avgörande roll.