Fed-chefen: Tullarna står i vägen för räntesänkningar

Federal Reserves ordförande, Jerome Powell, uppgav nyligen att centralbanken skulle ha sänkt styrräntan om det inte vore för de tullar som införts av USA:s president, Donald Trump. Uttalandet gjordes vid ECB:s centralbanksforum i Sintra, Portugal, där flera centralbankschefer närvarade.
- Jerome Powell bekräftar att tullar påverkar Fed:s räntebeslut.
- Fed förväntas hålla styrräntan oförändrad tills vidare.
- Trump har uppmanat till kraftiga räntesänkningar.
Vid ECB:s centralbanksforum i Sintra, Portugal, förklarade Jerome Powell att Federal Reserve skulle ha sänkt styrräntan om de tullar som president Trump infört inte hade implementerats. CNBC rapporterar att dessa tullar har påverkat inflationsprognoserna negativt.
Inflation och ränteläge påverkas
Powell nämnde att tullarna har fått Federal Reserve att pausa ränteförändringar. Inflationsprognoserna för USA har stigit märkbart som ett direkt resultat av tullarna.
Effekten var att vi pausade i neutralläget när vi såg storleken på tullarna och i princip alla inflationsprognoser för USA steg väsentligt som en följd av tullarna
Jerome Powell, Federal Reserve
Trots dessa utmaningar lämnade Federal Reserve sitt senaste räntebesked oförändrat den 18 juni, med ett målintervall för styrräntan på 4,25 till 4,50 procent. Indikationen är dock att två räntesänkningar kan ske senare under året.
Presidentens påtryckningar
President Trump har vid flera tillfällen uppmanat Powell att sänka styrräntan drastiskt. Trots dessa påtryckningar verkar tullar och inflation fortsätta vara avgörande faktorer för Federal Reserves räntebeslut.
Powells uttalanden vid centralbanksforumet i Sintra belyser de komplexa utmaningar som Federal Reserve står inför i förhållande till handelsfrågor och penningpolitik.