FI om bedrägerier: Ställ högre krav på företag

Skärpt lagstiftning krävs för att skydda konsumenter från bedrägerier, konstaterar Finansinspektionen i en ny rapport. Under andra halvan av 2023 såg man de högsta nivåerna av genomförda bedrägerier. Totalt rörde det sig om över 135 000 transaktioner.
Skärpt lagstiftning krävs för att skydda konsumenter från bedrägerier, konstaterar Finansinspektionen i en ny rapport.
Under andra halvan av 2023 såg man de högsta nivåerna av genomförda bedrägerier. Totalt rörde det sig om över 135 000 transaktioner.
"Brottsvinsterna från dessa transaktioner under samma period uppgick till 1,1 miljarder kronor", skriver FI.
Finansinspektionen ser bland annat att det krävs bättre övervakning av misstänkta transaktioner samt att företagen får stå för en större del av pengarna som går förlorade. Det skulle öka incitamenten hos företagen att säkra sina produkter, enligt FI.
"De här problemen har vuxit sig större över tid och det är alldeles uppenbart att mer behöver göras", Daniel Barr, generaldirektör på Finansinspektionen, i en kommentar.
Källa: TT