Fler väljer att binda boräntan – "fönstret att binda billigt på väg att stängas"

De allra flesta väljer rörlig ränta för sin bolån. En liten uppgång syns för att binda, men nu stängs fönstret, enligt statliga SBAB.
I december valde 95 procent av SBAB:a nya kunder rörlig ränta för sina bolån. Det var färre än i oktober då 98 procent valde rörlig.
”Andelen som valt att binda åtminstone en del av sina lån har mer än fördubblats mellan oktober och december men utvecklingen sker från en riktigt låg nivå”, säger Linda Hasselvik SBAB:s privat- och boendeekonom, i ett pressmeddelande.
Att fler har valt att binda räntan förklarar SBAB med att skillnaden mellan bunden och rörlig ränta varit relativt liten och prognoser om att de långa räntorna är på väg uppåt.
Enligt SBAB:s senaste ränteprognos skiljde det cirka 0,2 procentenheter mellan att binda räntan på ett till tre år och rörlig ränta. För fyra och fem års bindningstid skiljde det 0,3 procentenheter.

”Prognosen pekar på ytterligare höjningar framöver vilket innebär att tidsfönstret för att binda räntan billigt troligen är på väg att stängas,” säger Hasselvik.
Innehåller annonslänkar till Compricer.
Jämför själv – här får du lägsta räntan idag
Kika in den uppdaterade tabellen för att hitta bankerna med lägsta räntan just nu – klicka dig vidare för ett individuellt rabatterat erbjudande.



