Framtidens rekrytering - "kommer aldrig behöva skriva ett traditionellt CV"
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter
BörskollenFör dig med koll på börsen

Nyhet

Framtidens rekrytering - "kommer aldrig behöva skriva ett traditionellt CV"

Framtidens rekrytering - "kommer aldrig behöva skriva ett traditionellt CV"

Personlighetstester blir allt vanligare vid rekrytering, särskilt hos stora företag. Många arbetsgivare anser att dessa tester ger en mer exakt bild av kandidaternas förmågor än traditionella CV:n. Men metoden möter både uppskattning och kritik.

  • Personlighetstester används av 76% av arbetsgivarna vid rekrytering.
  • 71% av arbetsgivarna anser att tester är mer förutsägande för arbetsprestation.
  • Personlighetstester används av 80% av Fortune 500-företagen.

Enligt en rapport från Fortune kan Gen Alpha, den generation som föds från 2010 och framåt, aldrig behöva skriva ett traditionellt CV. Istället kommer de sannolikt att genomgå personlighetstester när de söker jobb, något som redan används av 76% av arbetsgivarna enligt TestGorilla.

Personlighetstesters växande popularitet

Stora företag som Olive Garden och FedEx använder redan dessa tester i sin rekryteringsprocess. För arbetsgivare handlar det om att minska tid och felrekryteringar genom att få en bättre förståelse för kandidaternas mjuka färdigheter.

Enligt rapporter från USA är 71% av arbetsgivarna överens om att tester är bättre på att förutsäga arbetsframgång än traditionella CV:n.

Dessutom anser 65% att anställda som rekryteras genom tester stannar längre i sina jobb.

Utmana traditionella metoder

Personlighetstester kan ibland uppfattas som märkliga av sökande, men de har funnits i decennier. Testerna hjälper arbetsgivare att bättre bedöma kognitiva förmågor och tekniska färdigheter, vilket gör det möjligt att rangordna kandidater baserat på deras resultat.

Trots kritiken är testerna en del av en större trend där arbetsgivare söker effektiva metoder för att hitta rätt talang.

Omkring 69% av arbetsgivarna använder mjuka färdighetstester, medan 50% och 35% använder kognitiva tester respektive självskattningsprov.

Slutligen, även om vissa tester kritiseras för att vara udda, är de en integrerad del av många företags rekryteringsstrategier. De används både för att identifiera kärnkompetenser och för att förbättra arbetsstyrkans kvalitet och produktivitet.

Nyhetsbrev