Google satsar miljarder – på att rekrytera AI-expert
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter
BörskollenFör dig med koll på börsen

Nyhet

Google satsar miljarder – på att rekrytera AI-expert

Google satsar miljarder – på att rekrytera AI-expert

Google har slutit ett avtal värt 2,4 miljarder dollar för att anställa Varun Mohan, en nyckelperson inom AI-utveckling. Avtalet inkluderar även licensiering av teknik från hans företag Windsurf.

  • Google ingår ett avtal värt 2,4 miljarder dollar.
  • Varun Mohan och andra nyckelpersoner rekryteras.
  • Avtalet inkluderar licensiering av Windsurfs teknik.

Enligt en rapport från CNBC har Google, en del av Alphabet, ingått ett betydande avtal för att rekrytera Varun Mohan, VD och medgrundare av AI-bolaget Windsurf. Avtalet är värt 2,4 miljarder dollar och omfattar även några andra viktiga personer från Windsurf. Bolaget får även en icke-exklusiv licens till delar av Windsurfs teknologi.

AI-konkurrensen hårdnar

Detta avtal kommer i en tid då konkurrensen om talanger inom AI-sektorn blir alltmer intensiv. Windsurf hade tidigare fört samtal med OpenAI om ett potentiellt uppköp, där värdet uppskattades till 3 miljarder dollar enligt källor.

Affären visar på hur hård konkurrensen är idag kring personer inom AI-området.

Strategisk licensiering av teknologi

Trots att Google inte köper Windsurf som företag, innebär avtalet att Google får tillgång till delar av dess teknik. Detta kan stärka Googles position inom AI-utveckling och innovation.

Den strategiska rekryteringen av Mohan och hans team visar Googles ambition att leda inom AI-teknologi. Det är ett tydligt tecken på den växande konkurrensen och behovet av att säkra ledande talanger inom området.

Nyhetsbrev