Här är de europeiska aktier som är vinnare – och förlorare – på nya handelsavtalet
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter
BörskollenFör dig med koll på börsen

Nyhet

Här är de europeiska aktier som är vinnare – och förlorare – på nya handelsavtalet

Här är de europeiska aktier som är vinnare – och förlorare – på nya handelsavtalet

Det nya handelsavtalet mellan USA och EU gynnar en del europeiska sektorer och drabbar andra hårt. Biltillverkare och läkemedelsbolag ser positiva effekter, medan stål- och aluminiumindustrin står inför fortsatta utmaningar.

  • Europeiska biltillverkare gynnas av lägre tullar på 15 procent.
  • Läkemedelsföretag ser minskad osäkerhet som en positiv faktor.
  • Stål- och aluminiumsektorerna står inför fortsatta höga tullar.

Den amerikanska ekonomikanalen CNBC rapporterar om de olika effekterna av det nya handelsavtalet mellan USA och EU. Avtalet, som undanröjer hotet om strafftullar, mottogs till en början väl på de europeiska börserna. Trots att vissa detaljer i avtalet ännu inte offentliggjorts, reagerade de europeiska börserna positivt på nyheten.

Biltillverkare och läkemedelsbolag drar nytta

Den europeiska bilindustrin ser stor fördel av avtalet. Tullarna på bilar har reducerats till 15 procent, vilket är betydligt lägre än de tidigare 25 procenten. Detta har resulterat i stigande aktiekurser, som för Volkswagens del, med en ökning på 12 procent under veckan.

”Vi ser ett möjligt optimistiskt scenario där tullarna faktiskt kan gynna Volkswagen, samtidigt som bolagets starka position inom massmarknaden gör att det sticker ut jämfört med konkurrenterna i Europa. VW förblir vårt toppval i sektorn.”

Tim Rokossa, Deutsche Bank

Läkemedelssektorn gynnas även den, där ökad förutsägbarhet minskar osäkerheten. För exempelvis Sartorius, som säljer laboratorieutrustning, innebär avtalet att tidigare tullbekymmer minskat, enligt JPMorgan.

Utmaningar för stål och aluminium

Stål- och aluminiumindustrin står inför fortsatt höga tullar på export till USA, nu på 50 procent. Denna situation skapar osäkerhet för företag som ArcelorMittal och Hydro. JPMorgan beskriver ArcelorMittals position som osäker, med svaga stålpriser och förhoppningar om framtida lättnader.

Hydro uttrycker oro över riskerna för ett handelskrig, men ser ändå avtalet som ett steg mot en mer förutsägbar handelsmiljö.

Långsiktigt varnar UBS för att avtalet kan innebära försämrade exportvillkor för europeiska företag. Även om avtalet minskar vissa osäkerheter, kan det på sikt påverka de europeiska företagens konkurrenskraft negativt.

Nyhetsbrev