IEA varnar: Snabb minskning av oljelager kan förvärra energikrisen

Lagren av olja runt om i världen krymper i rekordfart och kommer fortsätta att minska, varnar västvärldens energiorganisation IEA. Enligt IEA används lagren för att täcka minskat utbud av olja till följd av Irankriget.
Lagerminskningen i mars och april har legat på omkring fyra miljoner fat per dag, enligt IEA:s månatliga rapport.
Enligt IEA har Irans och USA:s blockad av Hormuzsundet – med farleder ut ur Persiska viken – gjort att utbudet av olja globalt minskat med 12,8 miljoner fat per dag sedan USA och Israel började bomba Iran den 28 februari.
– Även om konflikten skulle lösas tror vi att det tar tid – veckor och månader – för att få upp flödet genom Hormuzsundet till normala nivåer, säger Toril Bosoni, enhetschef på IEA.



