Investerare på besök hos Stegra – men rundan inte stängd

Industribolaget Stegra, tidigare känt som H2 Green Steel, kämpar för sin överlevnad efter att en avgörande finansieringsrunda på 10 miljarder kronor ännu inte har kunnat slutföras. Situationen har lett till osäkerhet bland investerare, leverantörer och anställda inför en avgörande vecka för bolaget.
Stegras planerade expansion i Boden har stött på betydande motgångar när bolaget inte lyckats säkra det kapital som krävs för att färdigställa sitt nya stålverk.
Investerarbesök och fortsatt kapitaljakt
Under eftermiddagen igår besökte potentiella investerare området i Boden där Stegra bygger sitt stålverk. Enligt Affärsvärlden informerades de anställda om att både befintliga och nya investerare, däribland Just Climate och Wallenbergägda FAM, skulle närvara.
Några investerare har enligt uppgifter visat intresse för att delta i finansieringsrundan, men någon överenskommelse har ännu inte nåtts.
Kritisk vecka för bolagets framtid
Som Finwire rapporterade under gårdagen står Stegra inför en avgörande period efter att planerna på att ta in 10 miljarder kronor i nytt kapital har fallit, vilket även uppmärksammats av Dagens Industri.
Bolaget behöver nu snabbt säkra en ny bryggfinansiering för att undvika att likviditeten tar slut och skapa handlingsutrymme för en långsiktig lösning.
Osäkerheten bland investerare och långivare är stor, och tidigare finansieringsplaner har fått skrotas till förmån för kortsiktiga lösningar.
Statliga stöd, som det från Energimyndigheten på 390 miljoner kronor, har inte varit tillräckligt för att lösa konflikter mellan parterna, och bristen på större kreditfaciliteter ökar pressen på bolaget.
Byggstopp och förändringar i ledningen
Byggarbetet på anläggningen i Boden har stått stilla i fyra veckor. Enligt Stegra är detta ett planerat uppehåll över jul, men flera underleverantörer överraskades av beslutet, vilket har föranlett oro kring bolagets betalningsförmåga.
Enligt uppgifter bland anställda handlar stoppet om brist på likvida medel. Financial Times har tidigare rapporterat att insolvens varit ett ämne på styrelsenivå.
Samtidigt har Stegra genomfört större förändringar i styrelsen. Harald Mix har lämnat ordförandeposten och ersatts av Shaun Kingsbury från Just Climate. Fler ledamöter har bytts ut till individer med erfarenhet från stålindustri och finans.


