Investmentbolaget går in i Einride inför kommande notering
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter
BörskollenFör dig med koll på börsen

Nyhet

Investmentbolaget går in i Einride inför kommande notering

Investmentbolaget går in i Einride inför kommande notering

Investmentbolaget Blick Global har ingått avtal om att köpa aktier i teknikbolaget Einride. Affären genomförs mot bakgrund av Einrides förestående notering i USA och markerar en del av Blick Globals strategi för tillväxt.

  • Blick Global investerar cirka 945 500 kronor i Einride.
  • Affären sker inför Einrides planerade börsnotering via spac-bolag.
  • Affären är villkorad av förköpsrätt för befintliga aktieägare.

Blick Global har tecknat avtal om att förvärva 5 556 aktier i det svenska fraktteknikbolaget Einride till en kurs om 18 dollar per aktie, enligt Finwire.

Villkor och tidplan för förvärvet

Den totala investeringen uppgår till omkring 945 500 kronor. Affären är kopplad till förköpsrätt för Einrides befintliga aktieägare och väntas slutföras i mitten av december 2025.

Förköpsrätten innebär att nuvarande ägare har möjlighet att köpa aktierna på samma villkor innan affären genomförs.

Bakgrund: Einride på väg mot börsen

Investeringen sker i samband med att Einride förbereder sig för en notering i USA genom en sammanslagning med ett så kallat spac-bolag. En spac-notering innebär att ett icke-noterat bolag tar sig till börsen genom att gå samman med ett redan börsnoterat förvärvsbolag.

Investeringen är ett naturligt steg i vår strategi om att köpa aktier i bolag som snart skall säljas eller noteras. Vi ser fram emot att följa Enride i sin noteringsprocess

Rickard Vikström, vd på Blick Global, Finwire

Blick Globals investering är en del av bolagets övergripande strategi att investera i företag inför planerade försäljningar eller börsnoteringar.

Einride är känt för sina tekniska lösningar inom frakt- och transportsektorn och har på senare tid tagit steg mot en internationell expansion.

Nyhetsbrev