Irak trappar upp oljesatsningar – nya regeringen planerar stor exportökning

Iraks nya regering, med premiärminister Ali al-Zaidi, planerar att öka produktionen av olja och gas och bygga ut infrastrukturen för export, enligt landets oljeminister Basim Mohammed Khudair.
Frågorna har tagits upp med oljekartellen Opec och stora amerikanska oljeföretag som Chevron, Exxon och Halliburton om satsningar, uppger ministern på en pressträff i Bagdad.
Oljeproduktionen är just nu på 1,4 miljoner fat per dag, mot 4 miljoner fat per dag när USA och Israel inledde bombkriget mot Iran den 28 februari.
Blockaden av Hormuzsundet har strypt i princip all export från Iraks fält i de södra delarna landet. Men det produceras för inhemsk konsumtion och export på cirka 200 000 fat per dag via oljeledningen Kirkuk-Ceyhan.
Denna ledning ska enligt Khudair byggas ut till en kapacitet på 500 000 fat per dag.



