Nyhet

Raketexplosion hos Blue Origin hotar tidsplan för USA:s månuppdrag

Raketexplosion hos Blue Origin hotar tidsplan för USA:s månuppdrag
Bezos raket exploderade – kan påverka månplaner. Bild: JConcilus via AP/TT

Blue Origins månraket New Glenn exploderade under ett motortest sent på torsdagen lokal tid. ”Himlen målades för en stund orange”, rapporterar nyhetsbyrån AP från platsen. Bakslaget kan komma att påverka tidtabellen för USA:s månprogram.

Motortestet utfördes inför en satellituppskjutning som var planerad till nästa vecka. Men New Glenn är i ett senare skede också avsedd att användas för att skjuta upp landare för månresor.

Raketen är därmed Amazon-chefen Jeff Bezos konkurrent till Elon Musks och Space X projekt Starship. Tanken är att dessa stora raketer ska kunna ta upp tyngre och större laster till rymden än tidigare.

Båda har dock råkat ut för talrika bakslag, inklusive flera explosioner, under utvecklingsfasen.

”Svår dag”

”En väldigt svår dag”, skriver Bezos på X, men lovar samtidigt att fortsätta satsningen. Han betonar att explosionen inte innebar några personskador. ”Det är för tidigt att veta grundorsaken, men vi arbetar redan för att hitta den”.

”Jag blir ledsen av att se detta, hoppas ni återhämtar er snabbt”, hälsar Musk.

Även Nasachefen Jared Isaacman gick snabbt ut och beklagade händelsen. Rymdresor är en ”oförlåtande” bransch, skriver han, ”och att ta fram ny uppskjutningkapacitet för tung last är extraordinärt svårt”.

Han lovar att Nasa ”ska arbeta med våra partner för att stödja en djupgående utredning av detta fel och bedöma kortsiktig påverkan på uppskjutningar”.

Månbas om två år

Enligt Isaacman är det för tidigt att bedöma hur USA:s ambitiösa månprogram påverkas. ”Vi kommer att lägga fram information om påverkan på Artemis och månbasprogrammet när sådan finns”.

Såväl Space X som Blue Origins raketer har viktiga roller i USA:s så kallade Artemis-expeditioner med målet att börja bygga en bas på månen inom två år.

New Glenn är döpt efter astronauten John Glenn (1921–2016), och är 98 meter hög. Starship är några snäpp större, med 121 meter, och ska kunna ta minst tre gånger så mycket last.