Icachefen tror på stabila matpriser i höst

Ica-chefen Nina Jönsson tror på stabila matpriser under hösten. Återhållna priser på världsmarknaden talar för det.Ica har haft ett ökat antal kunder under sommaren, men lönsamheten har varit lägre, visar delårsrapporten.
Ica-Gruppen, där även apotek och fastighetsrörelsen ingår, gjorde en rörelsevinst på 2 109 miljoner kronor under perioden maj-augusti, jämfört med vinsten på 2 833 miljoner kronor samma period i fjol. Intäkterna ökade med 4,4 procent till 48,6 miljarder kronor.
För Ica Sverige, där livsmedelshandeln ingår, föll rörelsevinsten från 1,5 miljarder till 1,3 miljarder kronor. Marknadsandelen gentemot konkurrenterna låg ungefär still, säger Ica-chefen.
Enligt Nina Jönsson beror det på ”prisinvesteringar” och dubbla bonuscheckar för kunder.
Vad menar du med prisinvesteringar?
– Det är vår satsning i lägre priser på vardagsvarorna.
Ica Sverige bedriver partihandel, agerar som ett paraply för butikerna. När Ica Sverige säger att ni gör prisinvesteringar, tar ni smällen för de enskilda butikerna då?
– Det fungerar så att det blir sänkta priser här på partihandeln, sen är det upp till de enskilda Ica-butikerna att följa efter, säger Nina Jönsson som säger att även butikerna har pressat priserna som en följd av detta.
Förutom den aviserade matmomssänkningen i april nästa år, är handeln också vinnare på regeringens förslag att sänka arbetsgivaravgifterna för unga anställda.
– Det sänker våra kostnader, vilket innebär att vi kan fortsätta satsa i pris, säger hon.
Källa: Olle Lindström/TT